środa, 04-04-2018, 12:31
Dr Wojciech Giża w bibliotece

Dr  Wojciech  Giża  był  gościem Filii Biblioteki we wtorek 27 marca. Biolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Od urodzenia mieszka i pracuje w Złotym Stoku. Publikacje naukowe zamienił na wydawnictwa popularnonaukowe promujące rodzimą przyrodę. Od 12 lat autor i wydawca książek m.in.: “Rośliny chronione Ziemi Ząbkowickiej”, “Rośliny chronione Ziemi Kłodzkiej”, “Rośliny chronione Wrocławia i powiatu wrocławskiego” ,  “Storczyki Polski – etymologia” . Jego książki to pierwsze opracowania tego typu w historii wymienionych obszarów. Ich podstawową zaletą jest to, że dotyczą niewielkich obszarów, w których na co dzień żyją lokalne społeczności. Na wykładzie dr  Giża  przedstawił książkę  „Rośliny chronione  Sudetów”. Opowiedział o roślinach chronionych, ale nie tylko, odniósł  się do ostatniej zmiany w prawie, według której zmniejszył się wykaz roślin objętych całkowitą ochroną, a zwiększył wykaz roślin objętych ochroną częściową. Dr Giża przedstawił wiele  ciekawych roślin  występujących na naszym terenie, ale ponieważ jest ich blisko 200 nie sposób uczynić tego podczas jednego wykładu.  Po wykładzie  można było zakupić egzemplarz książki. Omawiana książka znajduje się również w zasobach biblioteki. Zapraszamy.