Magiczny teatr Kamishibai w bibliotece

Magiczny teatr Kamishibai w bibliotece
poniedziałek, 17-10-2016, 14:19

Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci to wspaniała okazja do tworzenia nowych spotkań edukacyjnych. 17 października w ostroszowickiej bibliotece Motyle Książkowe jak zaczarowane słuchały bajki pt.,,Kotka Milusia". Na przykładzie zadufanej w sobie kotce ,dzieci  słusznie zauważyły,że nie można żyć tylko dla siebie. Magiczny Teatr Kamishibai wywodzi się z Japonii. Nawiązuje on do ulicznych teatrzyków marionetkowych. Dzięki zaangażowaniu Tajemniczego Przyjaciela biblioteki który chce pozostać anonimowy, otrzymaliśmy skrzynkę BUTAI, która stanowi scenkę dla naszego teatrzyku obrazkowego. Sprawdziła się reguła, mówiąca o tym, że dzieci uwielbiają być zaskakiwane. Opowiadanie historii kotki Milusi przez obrazy to doskonały sposób poznawania świata, oswajanie go i uczenie się właściwych postaw. Ilustracje wykonane przez Alessandro Sanna wzmocniły opowiadany przekaz. Dzieci oczarowane patrzyły w magiczną skrzynkę i przeżywały treść opowiadania autorstwa Eleny Molisani. Nasze pierwsze spotkanie z teatrem Kamishibai to dopiero początek. Zachęcenie dzieci do zaprezentowania się w tym magicznym teatrzyku pokazało jak ważne jest przygotowanie dzieci do publicznych wystąpień. Schowanie się za skrzynką teatru pomogło niektórym znieść stres i zaprezentować swoje zdolności krasomówcze. Artyzm tego spotkania polegał na odkrywaniu przez dzieci  sztuki w wielu aspektach: słowo, obraz i muzyka. Piękny tekst Eleny Molisani, muzyka  skomponowana przez Dominika Kozłowskiego ,,Rondo alla Farfalla" oraz napisy w języku japońskim wykonane przez Yumi Sato pięknie uzupełniały to wspaniałe spotkanie.
Maria Kirkiewicz
DKK Motyle Książkowe