Pouczająca lekcja szacunku i tolerancji z Żydami i Żydówkami czyli dwa rewelacyjne niedokończone spotkania w bibliotece

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Pouczająca lekcja szacunku i tolerancji z Żydami i Żydówkami czyli dwa rewelacyjne niedokończone spotkania w bibliotece
wtorek, 20-06-2017, 08:35

Udział w konkursie ,,O Żydach i Żydówkach" organizowanym wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Humanity in Action Polska, bardzo nas wszystkich wzmocnił. Po raz kolejny okazało się, że biblioteka jest właściwym miejscem do dyskusji na najważniejsze tematy. Tym bardziej, że młodzi chcą! Młodzi chcą rozmawiać! Zaskoczeniem dla młodzieży było odkrycie,że ulubione ikony popkultury: Amy Winehouse, Pink czy Lenny Kravitz są pochodzenia żydowskiego. Zachwycająca Helena Rubinstein, pierwsza na świecie kobieta biznesu z Krakowa, która oczarowała świat swoimi perfumami i kremami do twarzy zachwyciła młodych rozmówców, a jej przepis na peeling cukrowy przeznaczony do pielęgnacji ciała i twarzy spodobał się nie tylko dziewczynom. Co innego Alina Szapocznikow. Tu młodzież z szacunkiem i empatią wczuła się w kruchość ludzkiego życia i ciała propagowanego przez artystkę najwyższego formatu. Rozmowa o JOM KIPUR czyli Dniu Sądu zwanym także Dniem Pojednania obchodzonym przez Żydów we wrześniu lub październiku to najważniejsze święto w kalendarzu żydowskim, w którym żydzi nie tylko poszczą, ale także piszą przepraszające listy do osób które skrzywdzili.

Oto nasze dwa listy napisane przez uczestników spotkania:

Droga Koleżanko,
mam wyrzuty sumienia, ponieważ bardzo Cię skrzywdziłam dokuczając
i obmawiając po kątach. Dzisiaj proszę o wybaczenie i zapomnienie tych krzywd.
Już nigdy tego nie zrobię. Obiecuję i proszę o wybaczenie.

Twoja przyjaciółka
Magda

Adamie, mój drogi bracie,
Dzisiaj jest znakomita okazja, żeby przeprosić Cię za krzywdy, które zrobiłem.
Nie chciałem tak postąpić, ale poniosły mnie emocje i doszło do tej bójki.
Bardzo tego żałuję. Chcę prosić o wybaczenie. Nie mogę spać i jestem niespokojny.

Proszę, wybacz...
Twój młodszy brat Kacper

Pisanie tych listów to była wielka lekcja pokory i wrażliwości. Interesującym doświadczeniem na naszym spotkaniu było także słuchanie brzmienia poleceń nauczycielki tańca Tirkedi w języku hebrajskim z wykorzystaniem Internetu. Mowa ciała prezentowana przez artystkę pozwalała na zrozumienie nieznanego języka, przypominającego niemiecki.  Jednak przy utworze Melache Meluche wszyscy ruszyli do tańca. Rytmiczny Jidisz przypadł nam do gustu. Madzia, uczestniczka spotkania wspaniale prezentowała się tańcząc w masce wykonanej na święto Purim. 

Nasze dwa spotkania z Żydami i Żydówkami pozwoliły uczestnikom poznać zaledwie część kultury żydowskiej. Była to wielka lekcja pokory i oddania hołdu narodowi żydowskiemu. To, że temat był bardzo interesujący i odniósł pozytywny skutek niech świadczy dyskusja na temat hejtu i stereotypów na temat żydów.  Jeszcze nigdy nie widziałam swoich czytelników tak mocno poruszonych treścią przytoczonych hejterskich komentarzy. Wszyscy stanowczo przeciwstawili się złym postawom i potępili takie zachowania. Podczas zażartej dyskusji wyszło to, że rodzice rozmawiają z nimi na takie tematy wskazując na zło jakie dają fałszywe oskarżenia. To jest niezwykle pozytywne zjawisko. Bardzo trafnie zauważył Patryk, że hejterzy pisząc komentarze nienawiści robią to dlatego, ponieważ chcą zaistnieć.  Ktoś chce poprawić swoje samopoczucie i podnieść samoocenę pisząc bzdury!- wykrzyczał Patryk. W tym punkcie spotkania zmierzyliśmy się  także z problemem nagonki i hejtów jakie miały miejsce po ukazaniu się książki ,,Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk. Wykorzystując artykuły zawarte w Internecie zapoznaliśmy się z falą nienawiści skierowaną pod adresem tej znakomitej pisarki. Byliśmy oburzeni. Młodzież wypowiadała się, że najważniejsza jest prawda. Nawet ta bolesna i trudna do zaakceptowania. Wszyscy byliśmy oburzeni taką niesprawiedliwą nagonką na Olgę Tokarczuk.  Wspaniały czas spędzony w bibliotece dzięki małej inspirującej książeczce zostawi wspaniałe przeżycia z pięknej podróży z Żydami i Żydówkami. Bezcenne wskazówki o kulturze żydowskiej uzyskane dzięki Internetowi pokazały pozytywne oblicze mediów. Młodzież natomiast pokazała ogromną siłę i  do walki ze złem. Na zakończenie spotkania obiecaliśmy sobie, że spędzimy jeden dzień jakby to był szabat! A potem to opiszemy na pamiątkę!
Szalom!
Podziękowania dla wybitnej klasy szóstej z Panią Moniką Kossakowską za piękne wypowiedzi na temat Żydów i Żydówek.

Maria Kirkiewicz
Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów
Filia w Ostroszowicach

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

ł