Kulisy literackiej nagrody Nobla

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Kulisy literackiej nagrody Nobla
Wednesday, 19-12-2018, 12:17

6 grudnia b.r. w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej odbył się wykład Barbary Rymarskiej o najbardziej prestiżowej nagrodzie na świecie. Przyznanie Nagrody Nobla otacza tajemnica –  nigdy nie wiadomo, kto ją otrzyma, procedura wyboru jest wieloetapowa i długa, a dokumenty dotyczące tego wyboru mogą być ujawnione dopiero po 50 latach.

  Zgodnie z wolą fundatora, Alfreda Nobla, Literacką Nagrodę przyznaje Akademia Szwedzka (18 pisarzy, poetów, literaturoznawców, filozofów i językoznawców). Niektórzy mówią, że jest chyba najbardziej nieprzewidywalna, bo trudno zgadnąć, jakimi prawami się rządzi. Raz przyznaje się ją pisarzowi wybitnemu, innym razem – przeciętnemu dramaturgowi. Do dziś nie wiadomo, dlaczego tej nagrody nie otrzymali np. L. Tołstoj, B. Hrabal, J. Cortazar czy Z. Herbert. Tylko 2 pisarzy jej nie przyjęło: J. P. Sartr (z zasady nie przyjmował żadnych nagród literackich) i Borys Pasternak, któremu przyjęcia nagrody zakazały władze radzieckie.

  Nie wszyscy Polacy cieszyli się z Nobla dla H. Sienkiewicza, rozczarowana decyzją Akademii Szwedzkiej była E. Orzeszkowa, która wcześniej sama zabiegała o jej przyznanie dla siebie i brana była pod uwagę jako kandydatka. Zawiedziony w swoich nadziejach był także S. Żeromski, gdy  Nobla otrzymał W. S. Reymont oraz Z. Herbert po wyborze Cz. Miłosza. Chyba jedyną poetką na świecie, która nie chciała dostać Nobla była W. Szymborska, bo obawiała się zamieszania, które ta nagroda wniesie w jej życie. Na wiadomość o jej przyznaniu zaskoczona i przerażona miała powiedzieć: „ O Boże, dlaczego właśnie ja...”  i że nie wie, co robić w tej strasznej sytuacji. Konieczność wystąpień publicznych i popularność związana z Noblem okazała się dla niej tak ciężka do zniesienia, że przyjaciele dzielili jej życie na 2 etapy: przed i po „tragedii sztokholmskiej”.

Niestety, w tym roku Literacka Nagroda Nobla wyjątkowo nie została przyznana, ma to związek ze skandalami i kryzysem w Akademii Szwedzkiej. A szkoda, bo dużą szansę miała nasza rodaczka, Olga Tokarczuk.     

BR