Tradycje wsi polskiej

 Biblioteka  LIPIEC-SIERPIEŃ czynna w godzinach Pon -Pt  9-17, Cz 8-12

Tradycje wsi polskiej
Thursday, 08-10-2015, 13:36
Nadanie imienia Wł. St. Reymonta – Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku

Dnia 1.X.2015 w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Piławie Dolnej, odbyło się ciekawe, barwne spotkanie w ramach nadania imienia Wł. St. Reymonta – Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku – pod hasłem „Tradycje wsi polskiej”, które tak pięknie i wiernie opisał Reymont w swoich utworach. Na wsiach starano się upiększać swoje domostwa, malowano chaty, przyozdabiano wnętrza izb.

Izby z przełomu XIX i XX ozdabiane były wycinkami, kolorowymi bibułkowymi kwiatami. Na sufitach, wieszano misterne „pająki”, przypominające żyrandole. Tkano kolorowe tkaniny, płótno, które pięknie haftowano aby powstała wyjątkowa bluzka.

Uczniowie IV klasy Szkoły Podst. imienia Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej, na spotkaniu noszącym tytuł „Kolorowo mieszkać – bibułkowe kwiaty”, zabrali się z zapałem do tworzenia bibułkowych bukietów. Pod wprawną ręką i opieką nauczyciela – Elżbiety Biernackiej, powstały barwne, figlarne kwiaty. Aby nasze spotkanie pokazało dzieciom życie ludzi na przełomie XIX i XX wieku same wyrabiały masło w maselnicy. Maselnicy użyczyła nam pani Sylwia Ostrowska. Chłopcy z entuzjazmem i energią zabrali się do wyrobu masła – wyszło świetne. Humor, śmiech, apetyt dopisywał znakomicie. Masło zostało utrzepane ze śmietany, było świeżutkie i puszyste. Znikło błyskawicznie ze świeżym chlebem. Kolorowe kwiaty pyszniły się w koszyczku.

Dziękuję za spotkanie.

Wanda Kun