Co robią maszyny? Autor: Nelson Jo

Co robią maszyny? Autor: Nelson Jo
Tuesday, 03-08-2021, 15:03
Co robią maszyny? Autor: Nelson Jo

"Co robią maszyny?" autorstwa Jo Nelson i z ilustracjami Aleksandara Savića to książka, dzięki której młody odkrywca dowie się, jakie maszyny ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie, jaką pracę wykonują i jak się nazywają.

"Co robią maszyny?" to publikacja, która wprowadza najmłodszych w świat technologii, uświadamiając im jednocześnie, jak jest wykorzystywana w codziennym życiu. Autorka zaprasza młodego odkrywcę kolejno do:

- gospodarstwa rolnego,
- na budowę,
- do domu mieszkalnego,
- do biura, do weterynarza,
- do fabryki samochodów,
- na plan filmowy,
- na stację kolejową,
- na drogę,
- na nabrzeże,
- do restauracyjnej kuchni,
- do miasta,
- do kopalni
- oraz do wesołego miasteczka.

Czternaście różnych miejsc, w których przyglądamy się bliżej ośmiu charakterystycznym dla danego obszaru maszynom. Jak widać, są one wszędzie, pomagają nam na każdym kroku i zostały wynalezione po to, by ułatwiać nam życie, choć różnią się między sobą wyglądem i wielkością, a także rodzajem wykonywanych zadań.

Po wizycie w każdym z czternastu miejsc autorka omawia kolejno osiem maszyn wykonujących tam swoją pracę. Po zapoznaniu się z ich nazwami i funkcjonowaniem można wrócić do poprzedniego obrazka i wskazać poszczególne maszyny w ich miejscu pracy. Czasem trzeba będzie w tym celu nieźle wytężyć wzrok, gdyż niektóre z maszyn mają niezbyt pokaźne rozmiary.

Młody czytelnik dowie się, jaką pracę wykonują: bojler, pralka, suszarka bębnowa, lodówka, toaleta, odkurzacz, podkaszarka, kosiarka do trawy, rozściełacz asfaltu, wywrotka, znak ostrzegawczy, znak ograniczenia prędkości, walec, fotoradar, światło drogowe, młot pneumatyczny, koparka, wywrotka, betoniarka, dźwig, buldożer, kafar, podnośnik nożycowy, zagęszczarka płytowa i wiele innych fascynujących urządzeń. Pomagają one porządkować dom i otoczenie, pozwalają na kierowanie ruchem ulicznym, naprawianie dróg czy produkowanie jedzenia. Autorzy przybliżają ponad 100 różnorodnych maszyn, których poznanie będzie nie lada gratką dla młodego czytelnika.

Jo Nelson jest absolwentką Wydziału Języków Nowożytnych i Średniowiecznych Uniwersytetu Cambridge. Przez pewien czas uczyła języka angielskiego i matematyki, przez 10 lat pracowała w wydawnictwie. Obecnie mieszka w Londynie, gdzie zajmuje się pisaniem książek dla dzieci.

Aleksandar Savić jest serbskim ilustratorem i grafikiem, absolwentem Wydziału Projektowania Graficznego i Komunikacji Wizualnej w Belgradzie.