Nowości Czytelnia

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Nowości Czytelnia

Prusy Wschodnie w ogniu i krwi. Od nazizmu do komuny

Warmia i Mazury – jedne z najpiękniejszych regionów Polski. Magiczna kraina tysiąca jezior, która skrywa krwawą i tragiczną historię. Zwłaszcza tę najnowszą.

Obecność Witkacego

Po znakomitym tomie rozpraw i materiałów do biografii Stanisława Ignacego Witkiewicza - "Witkacego portrecie wielokrotnym" -   prof. Janusza Deglera przedstawiamy drugi obszerny zbiór jego tekstów, stawiający gmach biografii i dziejom recepcji twórczości Witkacego.

Barbarica. Tysiąc lat zapomnianej historii ziem polskich

Najdawniejsze dzieje ziem polskich wciąż rozbudzają dyskusje wśród historyków i archeologów. Niemcy mają starożytnych Germanów i Arminiusza, który pokonał Rzymian w Lesie Teutoburskim. Francuzi, szukając swoich korzeni, wskazują na dzielnych Galów. Historia Anglii zaczyna się nie od bitwy pod Hastings, ale od podań o Brytach i królowej Boudice.

Świat Łemków. Etnograficzna podróż po Łemkowszczyźnie

Łemkowie to grupa górali ruskich niezwykle barwna pod względem obrzędów, stroju, wierzeń, ale też kultury materialnej, której śladem są wspaniałe drewniane cerkwie, jak choćby te w Powroźniku, Kwiatoniu, Skwirtnem i Komańczy. Górale ci, których podstawowym zajęciem była uprawa roli i hodowla zwierząt, słynęli także z rzemiosł, jak wytwarzanie łyżek w Nowicy, mazi i dziegciu w Łosiu, czy kamiennych krzyży i żaren w Bartnem.

Zabiegi inwazyjne w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej - regulacje prawne

Prezentowana publikacja to krytyczna analiza istoty i zakresu zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej w relacji do ich legalności w świetle polskiego prawa. Jest to pierwsza próba kompleksowego opracowania nierozpoznanej dotąd bliżej problematyki prawnej związanej z zabiegami inwazyjnymi mającymi na celu poprawę urody.

Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region wałbrzyski

Książka opowiada  o powojennym świecie żydowskim, który dziś już nie istnieje, a który w latach 40. - 50. XX wieku był wyjątkowością na wielką skalę.

Dokumenty zbrodni wołyńskiej

Wydane przez IPN dokumenty zbrodni wołyńskiej, stanowiące przedmiot niniejszej edycji źródłowej, pochodzą ze zbioru przechowanego przez Urszulę Szumską. Jest to zbiór o szczególnej wartości, ponieważ został wytworzony przez działaczy Komitetu Ziem Wschodnich bezpośrednio po fali mordów na Wołyniu. Ma on formę zeznań, które w większości zostały uwiarygodnione własnoręcznym podpisem naocznego świadka lub adnotacją o źródle informacji.

Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku. Kościół katolicki

Prezentowane materiały odzwierciedlają działalność Kościoła katolickiego na terenie Białorusi w różnych epokach historycznych. Autorzy pokazali rolę Kościoła w życiu publicznym i jego relacji ze strukturami państwowymi oraz  opis stosunków polsko-białoruskich. 

Ziemia Przymierza. Geografia i archeologia biblijna w zarysie

Książka ukazuje Bliski Wschód w ujęciu fizycznym i historycznym. Monografia nie ogranicza się tylko do Palestyny, ale opisuje Żyzny Półksiężyc, Azję Mniejszą, Grecję, Rzym.

Pages