Nowości Czytelnia

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Nowości Czytelnia

Droga do Wrocławia. Życie i działalność ks. Bolesława Kominka w latach 1903–1956

Publikacja jest naukowym opracowaniem drogi życiowej bp. Bolesława Kominka od jego urodzenia w 1903 r. do objęcia rządów w diecezji wrocławskiej w 1956 r. To w tym okresie należy szukać genezy dokonań kard. Kominka, m.in.

Zygmunt II August i kultura jego czasów

Publikacja, nawiązująca do 500. rocznicy urodzin Zygmunta Augusta, zestawia kilkanaście studiów dotyczących postaci ostatniego Jagiellona, jego mecenatu artystycznego oraz bujnego rozkwitu kultury w tym okresie (m.in. sztuk wizualnych i piśmiennictwa).

Twierdza Warszawa

"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielka będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczaliśmy. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę.

Zbrodnia ponarska 1941-1944

Monika Tomkiewicz  doktor habilitowany nauk humanistycznych, pracownik naukowy Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie, członek Stowarzyszenia Polaków Naukowców Litwy,  w drugim poprawionym i uzupełnionym wydaniu książki zawarła wyniki dwudziestoletnich badań nad zbrodniami popełnionymi na obywatelach polskich różnych narodowości w Ponarach i innych wybranych miejscach straceń na Wileńszczyźnie w latach 1941-1944.

Od września do października. Kampania polska 1939

 Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie postanowił przypomnieć historię wojny obronnej w formie popularyzatorskich artykułów.Na kartach 26 artykułów autorzy, w większości pracownicy krakowskiego Oddziału IPN, w przystępny sposób opisują genezę II wojny światowej, polskie przygotowania do obrony, przebieg bitwy granicznej i kolejnych walk, a także konsekwencje przegranej.

Młodzieżowy opór antykomunistyczny w Polsce po II wojnie światowej

Niniejszy tom pokonferencyjny poświęcony jest młodzieżowemu oporowi antykomunistycznemu w okresie Polski Ludowej, które to zjawisko zaprezentowane zostało w sposób przekrojowy. Wśród dwunastu tekstów składających się na publikację znajdują się szkice poświęcone działalności wybranych tajnych organizacji młodzieżowych, jak również represjom grożącym młodym konspiratorom ze strony totalitarnego państwa.

Anestezjologia i intensywna terapia

Długo oczekiwany podręcznik z anestezjologii i intensywnej terapii przygotowany przez autorów z różnych ośrodków akademickich w kraju. Opisuje najważniejsze tematy z tej dziedziny medycyny – w tym zagadnienia obowiązujące do PES. Autorzy omawiają najnowsze wiadomości i wytyczne z anestezjologii i intensywnej terapii wraz z praktycznymi wskazówkami i uwagami. To wiarygodne źródło wiedzy dla młodych adeptów medycyny.

Profilaktyka stomatologiczna

Zagadnienia poruszone w książce obejmują badanie jamy ustnej, z uwzględnieniem metod oceny aktywności próchnicy czy stanu higieny, a także konkretne zabiegi profilaktyczne takie jak polishing, skaling, kiretaż, lakowanie, lakierowanie czy wybielanie. Szczegółowo omówiono każdy zabieg, koncentrując się nie tylko na jego kolejnych etapach, ale także na wskazaniach, przeciwwskazaniach, narzędziach i materiałach, technikach pracy i zaleceniach pozabiegowych.

Medyczne aspekty tatuażu

Publikacja  została przygotowana przez zespół specjalistów pod kierunkiem dr hab. Anety Szczerkowskiej-Dobosz. Monografia jest pierwszym na polskim rynku wydawniczym podręcznikiem dotyczącym tatuaży. Porusza temat niezwykle ważny, ponieważ  30% społeczeństwa w krajach rozwiniętych posiada trwały rysunek na skórze. Omawia problem bezpieczeństwa i skutki zdrowotne celowej pigmentacji skóry.

Białe Legiony przeciwko bolszewikom. Polskie formacje w Rosji 1918–1920

 Kiedy żołnierze I Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego zostali rozbrojeni przez Niemców, nie oznaczało to końca walk. Kapitulacja Bobrujska nie była  kresem wysiłku żołnierzy polskich rozproszonych w dawnym Imperium Rosyjskim. Wręcz przeciwnie, stanowiła pewien początek.

Pages