Obecność w literaturze. Spotkanie z Markiem Bieńczykiem

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Obecność w literaturze. Spotkanie z Markiem Bieńczykiem
Wednesday, 20-11-2019, 14:47

Wtorkowe popołudnie, gdy zmierzch przechodzi w wieczór - w bibliotece toczą się rozmowy o literaturze, ale bez nuty melancholii. Literatura  to obecność, permanentna, szczególnie u pisarza, bo albo się pisze, albo  na tym skupia, a gdy  się przerywa, to są jeszcze czasopisma i książki  do przeczytania, wreszcie myśli o tym, co dalej. Przesuwają się twarze spotkanych ludzi, którzy w pamięci pozostawiają ślad. I wokół tego śladu, doświadczenia, buduje się swój, niepowtarzalny, świat literacki.

Kiedy to się zaczęło? Pod okiem ojca zlecone zadania domowych wypracowań. Wspólne wyprawy do osiedlowej biblioteki, kina. Obserwacja świata i ludzi, i ten ojcowski sentymentalizm…Nieco później, po latach doświadczeń, różnych praktyk, znów cenne spotkania z ludźmi, którzy potrafią słuchać, wskażą kierunek,  dostrzegą indywidualną wartość (Maria Janion…).

Nieustanna obserwacja, dystans do siebie i wykonywanej profesji, wyciszenie i obecność w tym, czym  wszyscy żyjemy, ale bez blasku fleszy i zbędnej egzaltacji. To może być klucz do sukcesu, nagród i uznania czytelników. Twórczość Autora wymaga jednak  skupienia i zastanowienia, ale, czyż nie na tym polega życie?

Marek Bieńczyk - pisarz, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, eseista, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, enolog.

Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Wykłada też w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest współpracownikiem francuskiego kwartalnika „L'atelier du roman”. Znawca literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej. Jego debiutem naukowym była rozprawa Czarny człowiek. Zygmunt Krasiński wobec śmierci (1990).

7 października 2012 został laureatem Nagrody Literackiej „Nike” za zbiór esejów Książka twarzy. Za książkę Książę w cukierni otrzymał nagrodę Graficzna Książka Roku 2013 (polska sekcja IBBY). W 2019 otrzymał nominację do Nagrody Literackiej „Nike” za zbiór esejów Kontener.

Książki dostępne w dzierżoniowskiej bibliotece:  Jabłko Olgi, stopy Dawida, Kontener,  Książę w cukierni,  Przezroczystość,  Wszystkie kroniki wina.