Dyskusyjny Klub Książki

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Dyskusyjny Klub Książki

Przedświąteczne spotkanie z literacką bohemą XX wieku

W miniony wtorek 13 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie i dyskusja. Tym razem wokół książki Sławomira Kopra "Żony bogów. Muzy wielkich literatów". Kim były kobiety, które stały u boku tych charyzmatycznych twórców? Witold Gombrowicz, Stanisław Ignacy  Witkiewicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek - mieli u swojego boku kobiety, które nierzadko dorównywały im intelektualnym i literackim talentem.

Popołudnie z „Wedlem”

Jesienne popołudnia są długie i szare. Żeby nie popaść w nastrój melancholii i znużenia można sięgnąć po czekoladową dawkę optymizmu i magnezu jednocześnie. Taki sposób wybrały 15 listopada panie z naszego DKK. Pretekstem do tego była nie tylko pora roku i dnia, ale głównie omawiana książka Łukasza Garbala ”Wedlowie czekoladowe imperium”. Polecamy ją naszym czytelnikom, bo jest źródłem wiedzy o znakomitym rodzie  producentów czekolady.

WSZYSCY JESTEŚMY Z KAJŚ

Kajś Zbigniewa Rokity-( NIKE 2021) - była wiodącą lekturą wtorkowego spotkania DKK. Nagrodzona książka przypomina powieściową sagę, historię poszukiwań rodzinnych korzeni, wpisanej w burzliwe dzieje Górnego Śląska. Autor nie tylko chce nam ten region  przybliżyć, on ten Śląsk odkrywa w pewien sposób na nowo. Budując obraz własnej rodziny, mierzy ze sobą różne głosy w dyskusji o Górnym Śląsku.

Wakacyjne lektury

We wtorek 7 czerwca rozmowy toczyły się już o wakacyjnym wypoczynku i  letnich podróżach. Czytelnikom, którzy do bagażu wkładają książki (na wszelki "pogodowy wypadek") proponujemy:

 

Szwajcaria - kraina stu dialektów

Na majowym spotkanie  dyskusje wiązały się z książką  „Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony” Agnieszki Kamińskiej. Okazało się, że ten mały kraj rzadko wpisywany jest na listę wycieczkowych atrakcji. Szkoda go omijać, bo to alpejskie państwo zaskakuje – nie tylko przyrodniczymi atrakcjami. Tu bez obaw można zostawić na ulicy niezapięty rower czy napić się wody prosto z ulicznej fontanny.

Spotkania z Kilarem

Przedświąteczne spotkanie w naszym dyskusyjnm klubie dotyczyło książki o patronie Szkoły Muzycznej - Wojciechu Kilarze. Bohater naszych rozmów to geniusz muzyki filmowej ("Pan Tadeusz", "Dracula', "Ziemia obiecana", "Hubal", "Korczak", "Pianista", "Cwał"...) Jego twórczość odnajdziemy w  ponad 130 filmach. W książce "Kilar w bliskim planie" wypowiadają się twórcy współpracujący z muzykiem.

Marcowe portrety. Halina Szpilman- wspomnienia o związku z artystą.

Wtorkowe spotkanie DKK toczyło się (w szerokim  kobiecym kręgu) wokół spraw bieżących, z historią w tle. Książka "Żona pianisty"- to wywiad- rzeka z Haliną Szpilman.   Jej lektura wywołała  dyskusję o kobietach, ich wojennych losach i wyzwaniach w nowej pokojowej rzeczywistości.

Starodawny żart pisany wierszem

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!"

Gustaw. Opowieść o Holoubku

Na pierwszym  spotkaniu w 2022 roku dyskusja rozwinęła się wokół książki Zofii Turowskiej "Gustaw. Opowieść o Holoubku". Lektura godna polecenia, szczególnie dla młodych adeptów sztuki aktorskiej. Przedstawia znaczące sceny z życia Holoubka.

Przedświąteczne spotkanie z "Planetą K."

Wtorek 7 grudnia, godzina 15.00. Atmosfera  oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia wszystkim się udziela. Jest tuż przed zachodem słońca,  włączyły się miejskie iluminacje... To ostatnie  w tym roku dyskusyjne spotkanie.  Podsumowanie  naszych  literackich wojaży po świecie i - powrót do autorskiej wizyty w bibliotece Piotra Milewskiego. Jego książka "Planeta K." stała się bohaterem klubowej dyskusji: o Japonii, jej kulturze i naszych codziennych - językowych i wychowawczych rozterkach.

Pages