Dyskusyjny Klub Książki

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie autorskie z Piotrem Milewskim

W czwartkowe popołudnie (24 listopada), w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, spotkaliśmy się z autorem bestselerowych książek podróżniczych- Piotrem Milewskim. Autor opowiadał o swoich dalekowschodnich wyprawach do Kraju Kwitnącej Wiśni.  Prezentowane fotografie wprowadziły obecnych na spotkaniu w klimat japońskich metropolii, miejsc pamięci i świątyń.

FANTASTYCZNY LEM

W Roku Stanisława Lema,  spotkanie klubowe poświęciliśmy  życiu i twórczości klasyka fantastyki naukowej. Obchodzona  100. rocznica urodzin stała się wyjściem do dyskusji o problememach, które pisarz w swoich utworach podejmował, ze szczególnym zaznaczeniem  dominującego, coraz bardziej, wpływu technologii (cyfrowej)  na etyczne wybory człowieka. 

Kwiatkowska. Żarty się skończyły

Na powakacyjnym spotkaniu DKK rozmowy potoczyły się wokół postaci,  a właściwie wokół osobowości scenicznej, jaką niewątpliwie była drobna, lecz niepowtarzalna Irena Kwiatkowska. Jako „kobieta pracująca” przeszła do historii polskiego filmu. Książka Marcina Wilka Kwiatkowska. Żarty się skończyły była zalążkiem dyskusji. Długie życie aktorki, także sceniczne, setki ról charakterystycznych tylko dla niej sprawiły, że zna ją kilka pokoleń.

Lista wędrowna bestsellerów Dyskusyjnego Klubu Książki

Po wielu miesiącach nieobecności  w klubie, spotkanie 15 czerwca przebiegało w atmosferze gorącej dyskusji o  lekturach, które towarzyszyły Książkowym Podróżnikom w okresie pandemii. Rozmowom o książkach towarzyszyła prezentacja nowego sprzętu – Monitora interaktywnego, który został sfinansowany ze środków Fundacji PZU przekazanych na  projekt Młodzi i twórczy w interaktywnej bibliotece.

CZYTAMY I POLECAMY

Po wielu miesiącach przerwy, po raz trzeci w tym roku, doszło do spotkania w Dyskusyjnm Klubie Książki. Rozmowy o lekturach jako antidotum na bieżącą sytuację światowej pandemii, odbyły się z zachowaniem bezpieczeństwa. Na jesienne wieczory polecamy książki: Carlosa R. Zafona, Rodzinę Borgiów  Mario Puzo,  Kompanię braci  Stephena E. Ambrose'a, Światło między oceanami M. L.

Obecność w literaturze. Spotkanie z Markiem Bieńczykiem

Wtorkowe popołudnie, gdy zmierzch przechodzi w wieczór - w bibliotece toczą się rozmowy o literaturze, ale bez nuty melancholii. Literatura  to obecność, permanentna, szczególnie u pisarza, bo albo się pisze, albo  na tym skupia, a gdy  się przerywa, to są jeszcze czasopisma i książki  do przeczytania, wreszcie myśli o tym, co dalej. Przesuwają się twarze spotkanych ludzi, którzy w pamięci pozostawiają ślad.

Będzie bolało - Adama Kaya

Publiczna służba zdrowia, któż jej nie zna? Temat często poruszany w rozmowach. A, jak jest za kanałem La Manche, na Wyspach? O tym, jak sobie radzą brytyjscy lekarze i ich pacjenci,  jest książka  Adama Kaya Będzie bolało. Na październikowym spotkaniu DKK ten temat wywołał gorącą dyskusję.

Być kobietą w Japonii

We wtorek 11 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK. Tematem wiodącym była dyskusja wokół książki Karoliny Bednarz Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet. Japonia – dla większości Europejczyków  to kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie.

Maria Piłsudska. Zapomniana żona

 Na wtorkowym spotkaniu DKK dyskusję wywołała książka Elżbiety Jodko-Kuli Maria Piłsudska. Zapomniana żona. Związek Marii i Józefa był wielką miłością. Piłsudski poznał Marię podczas wspólnej działalności w PPS. Byli tzw. nielegałami, zawodowymi rewolucjonistami. Kobieta była jednak wcześniej już zamężna, a z tego związku miała córkę – Wandę.

Pages