Enigma. Bliżej prawdy (Marek Grajek)

Uwaga! W lipcu i sierpniu biblioteka będzie czynna od 9:00 do 17:00, w czwartki od 8:00 do 12:00.

Enigma. Bliżej prawdy (Marek Grajek)
piątek, 02-11-2018, 15:26

Najbardziej wszechstronne podsumowanie historii złamania szyfrów Enigmy, jakie dotąd oddano w ręce polskiego czytelnika. Wiedza o roli Polaków w złamaniu szyfrów Enigmy jest nadal bardzo skąpa. Odtajnienie tysięcy dokumentów z brytyjskich i amerykańskich archiwów nie wpłynęło na opinię o dominującej roli kryptologów alianckich. Tymczasem wiedza o wkładzie Polaków oparta jest nadal na nielicznych i dość leciwych relacjach. Aby oddać należny honor niedocenianym bohaterom konieczne było wyjście poza perspektywę historyka. Spoglądając na złamanie szyfrów Enigmy nie tylko w kategoriach walki wywiadów, lecz także matematycznego i kryptologicznego wyzwania, odnajdujemy perspektywę, pozwalającą obiektywnie ocenić dokonania wszystkich uczestników tej niezwykłej historii. Książka pozwala w pełni docenić pionierski i decydujący udział polskich kryptologów i matematyków w historii Enigmy. W wymiarze intelektualnym przygoda z szyframi jest równie fascynująca, jak w warstwie historycznej czy sensacyjnej.
Marek Grajek zawodowo zajmuje się kryptologią, natomiast historia jest jego pasją. Ten zbieg zainteresowań sprawił, że musiał się zmierzyć z tematem, w którym obie dziedziny nierozerwalnie się splatają: z historią złamania szyfrów Enigmy.

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl/pl/book-enigma-mariusz-grajek,HCHB03461.html