Irena Brojek poleca książkę Iwony Kienzler o romansach na szczytach władzy

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Irena Brojek poleca książkę Iwony Kienzler o romansach na szczytach władzy
wtorek, 11-01-2022, 14:40

O autorce: Iwona Kienzler urodziła się w Kaliszu a od ponad 30 lat mieszka w Gdyni. Do 1980 roku studiowała handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Napisała ponad 100 książek zarówno biograficznych, historycznych jak i językoznawczych, m.in.: „Sienkiewicz dandys i celebryta”, „Polki na tronach Europy”, „Gramatyka. Język angielski. Teoria oraz przykłady”, „Kobiety ze słynnych obrazów”, „Tajemnicze zgony władców”. Jest tłumaczką (zna wiele języków) i podróżniczką.

O książce: „Panuje powszechna opinia, że przed wojną rządzili prawdziwi idealiści, ludzie, którym obce były wszelkiego rodzaju niesnaski i awantury, a ich jedynym drogowskazem było hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna…” W wywiadzie ze Sławomirem Krempą autorka powiedziała:„A jeżeli chodzi o owe sensacyjne fakty z życia opisywanych przeze mnie postaci, to szczerze mówiąc, wcale ich nie szukam i nie zawsze skupiam się tylko na nich, aczkolwiek uwypuklenie takiego sensacyjnego aspektu z życia opisywanych przeze mnie osób to też sposób na zaciekawienie czytelnika, przekonanie go, że dany człowiek był nie tylko postacią ze spiżu, której podobizny spoglądają na nas z pomników”. I tak właśnie jest w omawianej książce. Jej bohaterami sąi. Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński; Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Mościcki, Edward Rydz-Śmigły i generał Tadeusz Kasprzycki. Autorka nie skupia się tylko na romansach i alkowie, ale przedstawia rys historyczny i obyczajowy tamtych czasów. Pisze o sposobach pozyskiwania funduszy na działalność partyjną PPS-u. O tym, co przesądziło o sukcesie Piłsudskiego, o którym Nałkowska napisała, że został obdarzony przez naturę we „wszelki urok człowieczy”. Dowiecie się, dlaczego nosił wąsy i jak radził sobie z kolejnymi partnerkami. Jakie hobby miała jego żona Aleksandra i jakich potraw naczelnik nie lubił. Daszyński był bezkompromisowym działaczem i płomiennym mówcą, mówiono o nim „złotousty Ignacy”. Miał dźwięczny i świetnie modulowany głos, dużą męską urodę, doskonałe opanowanie mimiki i gestu. Był premierem pierwszego rządu na ziemiach polskich i ministrem spraw zagranicznych. Autorka podaje z kim Daszyński miał nieślubnego syna, jaka choroba przedwcześnie zabrała z tego świata jego brata, matkę i siostrę. I jakie pochodzenie oraz zawód miała Maria, jego żona. Czym w listach, a nawet z ambony, grożono politykowi. Ile miał dzieci oraz którego z nich matką chrzestną była Maria Piłsudska. I kto był najszczęśliwszą miłością Daszyńskiego. Co do Paderewskiego, to można powiedzieć, że swą oszałamiającą karierę zawdzięczał kobietom. Bo miał szalone powodzenie, u tych pięknych ale także wpływowych. Pierwsza żona, umierając, obowiązała Ignacego, aby jej posag wykorzystał na kształcenie za granicą. Helena Modrzejewska umożliwiła mu wspólne koncerty. Po sukcesach w licznych alkowach ustatkował się u boku żony Heleny.

O tych i pozostałych postaciach przeczytajcie w tej książce, która zapozna Was z wieloma nieznanymi faktami. Polecam.

 IRENA BROJEK Od urodzenia wrocławianka. Bibliotekarka z bogatą przeszłością (Politechnika Wrocławska, Szkoła Inspekcji Pracy, DzBP we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, PWST, RBP i MBP we Wrocławiu). Pomysłodawczyni i organizatorka kobiecej imprezy pod nazwą „dress-party”. Wykonuje i wystawia kolaże i wyklejanki. Miłośniczka książek, kina, kotów i osób z inteligentnym poczuciem humoru. Prowadzi interesujący blog: https://kotnagalezi.home.blog.