Maria Dąbrowska - femme fatale polskiej literatury

UWAGA! W dniach 17-28 czerwca 2019 roku Biblioteka Naukowa w Filii przy ul. Sikorskiego 2 będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji. Książki można oddać w Wypożyczalni Ogólnej w Filli Biblioteki.

Maria Dąbrowska - femme fatale polskiej literatury
czwartek, 14-03-2019, 08:54

Inspiracją do marcowej dyskusji w klubie była kwestia obecności kobiet w literaturze i życiu społecznym. Odpowiednią przedstawicielką nurtu kobiecego w literaturze ostaniego stulecia niewątpliwie jest - Maria  Dąbrowska. Pisarka przez lata postrzegana była niemal jak pomnik narodowej literatury. Hołubiona przez władzę ludową, wpisywała się swoją twórczością i społecznym zaangażowaniem w bieżącą politykę państwa. O jej prywatnym życiu nie mówiło się wcale albo mało, kojarzyła się wielu ze szkolnym obowiązkiem czytania „Nocy i dni”. Iwona Kienzler w swojej książce Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej odsłania prywatną stronę życia pisarki. Wprowadza też czytelnika w atmosferę literackiej bohemy z czasów młodości autorki Dzienników.