Maria Piłsudska. Zapomniana żona

 

Maria Piłsudska. Zapomniana żona
środa, 15-05-2019, 12:26

 Na wtorkowym spotkaniu DKK dyskusję wywołała książka Elżbiety Jodko-Kuli Maria Piłsudska. Zapomniana żona. Związek Marii i Józefa był wielką miłością. Piłsudski poznał Marię podczas wspólnej działalności w PPS. Byli tzw. nielegałami, zawodowymi rewolucjonistami. Kobieta była jednak wcześniej już zamężna, a z tego związku miała córkę – Wandę.

Piłsudski poślubił Marię w 1899 roku. Ich związek zaczął się jednak psuć w 1906 r. To wtedy Piłsudski poznał sporo młodszą od Marii członkinię PPS i Organizacji Bojowej PPS – Aleksandrę Szczerbińską. Związek z Aleksandrą trwał od 1906 roku, ale Piłsudski był nadal w formalnym związku małżeńskim z Marią. Kiedy w sierpniu 1914 roku Piłsudski wyruszył na wojnę, nie wrócił już do Marii. W grudniu 1916 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie  była już Aleksandra. Maria przez cały czas mieszkała w Krakowie. Zachowywała się z dużą godnością, nie zdobyła się na zachowanie nieprzychylne Piłsudskiemu. Jednocześnie  nie zgadzała się na formalne rozstanie z Piłsudskim i blokowała rozwód. Do końca życia została formalnie jego żoną – Piłsudski ożenił się ze Szczerbińską dopiero po śmierci Marii w 1921 r.(Maria została pochowana na cmentarzu Na Rossie w Wilnie).

Elżbieta Jodko-Kula przedstawia biografię Marii za pomocą opowieści wspomnieniowej. Autorka przyjęła konwencję autobiografii w biografii.  Czytamy zatem wspomnienia opowiadane w pierwszej osobie. Książkowym odbiorcą wspomnień żony Piłsudskiego jest młoda nauczycielka, Karolina, która mieszka na poddaszu kamienicy przy Szlaku 31 w Krakowie – tej samej , w której ma mieszkanie  Maria. Biografia-autobiografia opowiadana przez Piłsudską i spisywana przez Karolinę stanowi główną kanwę książki.