Okagesama. Japoński przepis na dobre życie (Yutaka Yazawa)

UWAGA! W dniach 17-28 czerwca 2019 roku Biblioteka Naukowa w Filii przy ul. Sikorskiego 2 będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji. Książki można oddać w Wypożyczalni Ogólnej w Filli Biblioteki.

Okagesama. Japoński przepis na dobre życie (Yutaka Yazawa)
środa, 15-05-2019, 12:42

Okagesama, czyli dzięki tobie.
Japończycy używają tego zwrotu na okrągło. Jeśli ktoś zauważy, że wykurowałeś się z przeziębienia, możesz odpowiedzieć „Okagesama”, czyli z grubsza „Wyzdrowiałem dzięki tobie”, nawet jeśli ta osoba nie miała z tym nic wspólnego. „Okagesama” nie odnosi się do faktycznej przyczyny czy wkładu rozmówcy, lecz związku łączącego was ze względu na przynależność do tej samej społeczności.

Okagesama. Japoński przepis na dobre życie to nietypowy przewodnik, który prowadzi nas przez wszystkie aspekty japońskości. Od kąpieli leśnych – shirini-yoku, przez celebrację niedoskonałości w technice kintsugi po japońską koncepcję szczęścia – ikigai. Yutaka Yazawa zawarł w nim nie tylko intrygujące opowieści o Kraju Kwitnącej Wiśni, ale również przydatne wskazówki, które pozwolą w pełni odkryć kraj wspaniałej kuchni, fascynującej kultury i ciekawych obyczajów. Japończycy przez wieki doskonalili się w technikach poprawiających samopoczucie. Czas nauczyć się od nich, jak żyć dobrze i raz na zawsze zapamiętać, że na japońskiej wyspie żaden człowiek nie jest samotną wyspą. Okagesama!

źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl/okagesama-japonski-przepis-na-dobre-zycie.html