Projekt "Diora" dla najmłodszych

   

Projekt "Diora" dla najmłodszych
wtorek, 25-04-2017, 09:25

Kto wynalazł telefon? A kto żarówkę? Jak długo trwało kiedyś zrobienie zdjęcia? I przede wszystkim – jak powstało radio? Na te i inne pytania odpowiadaliśmy w Filii wspólnie z dziećmi z Przedszkola nr 4 w czwartek 20 kwietnia.
Przedszkolaki poznały wiele wynalazków, bez których trudno sobie wyobrazić współczesny świat. Dowiedziały się między innymi jak samodzielnie mogą zbudować zegar-klepsydrę lub zegar słoneczny.
Najważniejszym jednak tematem zajęć była historia radia i jego dziejów na Dolnym Śląsku. Dzieci, trochę łamiąc sobie języki, w bardzo szybkim tempie powtórzyły wielokrotnie wyraz ‘radio’, dzięki czemu dowiedziały się, jak brzmiała nazwa pierwszej polskiej fabryki produkującej radioodbiorniki po II wojnie światowej, a mającej swoją siedzibę w Dzierżoniowie, czyli Diory. Duże zainteresowanie wzbudziły wśród nich zabytkowe radia, udostępnione bibliotece dzięki uprzejmości Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa. Możliwość włączenia i uruchomienia takich odbiorników jak Aga z 1948 roku, Contessa z lat 70. ubiegłego wieku czy Sudety z lat 80. sprawiła przedszkolakom wiele radości.