Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
piątek, 16-12-2016, 08:44

Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przebiegało w bardzo miłej, świątecznej  atmosferze. Urszula Jaros moderatorka dzierżoniowskiego DKK przekazała podziękowania i list gratulacyjny z okazji jubileuszu 10-lecia Dyskusyjnych Klubów Książki, który jako wyróżnienie otrzymała podczas spotkania w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej. W dalszej części spotkania Klubowiczki dyskutowały na temat książki Michała Rusinka Nic zwyczajnego o Wisławie Szymborskiej. O noblistce rozmawiano już na  jednym z wcześniejszych spotkań Klubu, przy okazji omawiania książki Joanny Szczęsnej i Anny Bikont Pamiątkowe rupiecie. Książka Michała Rusinka jest jednak zupełnie inna. Bardzo osobista, napisana z dużym wyczuciem i dyskrecją. Szymborska i autor biografii, a  zarazem jej pierwszy osobisty sekretarz, spotkali się po przyznaniu Nagrody Nobla. Pomoc Rusinka miała ograniczyć się do trzech miesięcy, od ogłoszenia werdyktu  przez Akademię Sztokholmską do wręczenia nagrody, a trwała do ostatniego dnia życia poetki. Klubowiczki zwróciły uwagę na piękny, wręcz poetycki język jakim jest napisana biografia oraz na kulturę z  jaką  autor opisuje życie codzienne poetki – zakupy, spotkania z przyjaciółmi, przyjęcia, podróże, słynne wyklejanki, loteryjki i wyliczanki. Przedstawia fakty, o których wiedział  tylko on – jej najbliższy współpracownik. W książce znajdziemy wiele ciekawych opowieści, anegdot i dykteryjek. Ta biografia jest wyjątkowa i ze  wszech miar godna polecenia. Zdaniem Klubowiczek dużym walorem książki są zamieszczone w niej piękne fotografie. Podczas składania życzeń świątecznych i podziękowań za cały rok interesujących spotkań, dyrektor biblioteki Jadwiga Horanin sprawiła miłą niespodziankę wręczając każdej z uczestniczek okolicznościowy kubek zdobiony ilustracjami do Dzierżoniowskich legend i opowieści.