Wspomnienia wędrówki po Chinach

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Wspomnienia wędrówki po Chinach
czwartek, 05-12-2019, 13:23

       3 grudnia w bibliotece w Rynku odbyło się kolejne spotkanie Klubu Podróżnika, zorganizowane wspólnie z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Dzierżoniowskiej. Prelekcję wygłosiła dr Hanna Karaszewska – z wykształcenia romanistka mieszkająca we Wrocławiu, kochająca podróże, która szczególnie upodobała sobie południowy region Francji - Prowansję.

        Hanna Karaszewska opowiedziała zebranym o swojej ostatniej wyprawie, na którą wybrała się wspólnie z TOZD do Chin. Wspomnienia z wędrówki po Chinach prelegentka rozpoczęła od przywitania się z publicznością w języku chińskim. Państwo Dalekiego Wschodu jest bardzo zaludnione, żyje  tam aż 1,4 mld ludzi, co stanowi 19% ludności świata. Pekin – miasto, o którym opowiadała podróżniczka liczy 20 mln mieszkańców, a jego obszar można porównać do wielkości naszego województwa! Hanna Karaszewska podzieliła się ze słuchaczami swoimi wrażeniami z wizyty w historycznym Pałacu Letnim – miejscem wakacyjnego odpoczynku cesarzów z dynastii Qing. Następnie, wspomniała o turystycznym symbolu Pekinu – Świątyni Nieba oraz najważniejszym miejscu w stolicy Chin - Tiananmen. W kolejnej części wykładu publiczność dowiedziała się o szybkim pociągu (jadącym 300km/h), którym grupa wycieczkowa dotarła do Hangzhou. Prelegentka zwiedziła buddyjski klasztor Lingyin si oraz plantację herbaty – jej serce skradła herbata o wdzięcznej nazwie ,,Smocza Studnia”. Następnym etapem wyprawy był Wuzhen czyli tzw. chińska Wenecja. Dalszy plan wycieczki obejmował Szanghaj (miasto portowe, zamieszkane przez 25 mln. ludzi), zwiedzanie fabryki jedwabiu oraz Świątyni Jadeitowego Buddy. Duże wrażenie zrobiło na zaproszonym gościu skupisko wieżowców – Pudong, uznane za najnowocześniejszą część Szanghaju.

         Podróżniczka nie szczędziła słuchaczom wielu ciekawostek. Przybyli na spotkanie mogli się dowiedzieć m.in., że w Chinach kolor biały jest barwą żałobną, więc kobiety biorą ślub w sukienkach czerwonych, bowiem ten kolor oznacza powodzenie. Ponadto, w symbolice chińskiej okrąg to niebo, a kwadrat jest ziemią. Prelekcję Pani Hanny wzbogaciła prezentacja zawierająca mapy oraz piękne zdjęcia.