Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość
wtorek, 10-04-2018, 14:46

Wystawa „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość” poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz innym polskim działaczom niepodległościowym, a także rodom, które zapisały się w historii jako niepodległościowe.

Wystawa Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość  przybliża mało znaną w Polsce  litewską, żmudzką historię rodu Piłsudskich i skoligaconych z nim familii Bilewiczów, Narutowiczów oraz Butlerów. Na podstawie materiałów zebranych z Centralnego Archiwum Państwowego Litwy wystawa pokazuje rodzinną historię antenatów Marszałka. Dzięki wielokrotnym podróżom na Żmudź autor zebrał bogate archiwum ikonograficzne dziedzictwa materialnego Piłsudskich. Z uwagą zostały przedstawione informacje o najbliższych Marszałka: dziadkach, rodzicach i rodzeństwie. Dzięki takiemu ujęciu ekspozycja przedstawia Marszałka jako człowieka niezwykle rodzinnego oraz patrioty - Wilniuka.      

Wystawa posiada patronat Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Senatu RP oraz Stowarzyszenia Wspólnota Polska i była konsultowana merytorycznie przez prof. Grzegorza Nowika. Wystawa była również konsultowana merytorycznie przez  dr. Janusza Kłapcia z Zakładu Historii Najnowszej Instytutu Historii UMCS w Lublinie. 

 Prelekcja dla młodzieży: „Pierwsi Niepodlegli” o pokoleniu pierwszego pokolenia niepodległościowego. Bohaterami prelekcji oprócz  marszałka Józefa Piłsudskiego, jego rodu oraz tradycji Legionów Polskich będą Gabriel i Stanisław Narutowiczowie, Roman Dmowski, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Władysław Raczkiewicz, Tadeusz Romer, Wincenty Witos i inni. Prelekcja skoncentruje się na głównych faktach w historii, które doprowadziły do odzyskania niepodległości w 1918 r. Szczególna uwaga zostanie poświęcona Komitetowi Polskiemu w Szwajcarii (kuźni dyplomacji II RP) oraz znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla historii Europy, a także koncepcjom geopolitycznym "Pierwszych Niepodległych" i polskiej tradycji walki „Za Naszą i Waszą Wolność”.