Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, ktory zamienił pióro na karabin.

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, ktory zamienił pióro na karabin.
środa, 07-08-2019, 11:44

       4 sierpnia minęła 75. rocznica śmierci patrona naszej biblioteki – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji w bibliotece w Ratuszu odbył się wykład Jolanty Manieckiej pt. ,,Krzysztof Kamil Baczyński – poeta, który zamienił pióro na karabin”.

       Spotkanie rozpoczął Grzegorz Hercuń recytacją wiersza ,,Rodzicom”. Jolanta Maniecka przypomniała słuchaczom o trudnej historii Polski. Nawiązała do wybuchu Powstania Warszawskiego podczas którego zginęło mnóstwo młodych ludzi, w tym Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta w chwili śmierci miał 23 lata, był wrażliwą osobą, która fatalnie znosiła zło wokół siebie.

Prelegentka przedstawiła historię rodzinną Baczyńskiego. Rodzice Krzysztofa nie żyli w zgodnym związku, ojciec porzucił na jakiś czas rodzinę dla innej kobiety i nie dbał o jedynego potomka. Matka kochała syna ponad wszystko i starała się zapewnić mu najlepszy byt. Krzysztof był bardzo chorowity, długotrwała alergia przerodziła się w astmę. Pomimo tego czytał wiele książek o poważnej tematyce, dzięki czemu szybko dojrzał. Nie nadawał się jednak do ciężkich zadań żołnierskich, bo szybko tracił oddech, mimo wszystko chciał zaimponować swoją postawą ojcu.

       W życiu poety było kilka kobiet, którym dedykował piękne wiersze. Szukał wybranki podobnej do siebie – delikatnej, spokojnej i melancholijnej. Ostatecznie zdecydował się wziąć ślub z koleżanką z Uniwersytetu Warszawskiego, Basią. Stefania Baczyńska nigdy nie polubiła synowej, poprzez konflikt z nią musiała się wyprowadzić, przez co jej kontakt z Krzysztofem osłabł. Młodzi zakochani zginęli w pierwszych dniach powstania. Barbara była wówczas w czwartym miesiącu ciąży.

       Matka poety po śmierci syna, długo walczyła o jego pamięć. Krzysztof stał się jednym najważniejszych wieszczów młodego pokolenia. Wspomnienie o Baczyńskim kultywowała Ewa Demarczyk, której piosenkę ,,Niebo złote Ci otworzę” wysłuchali na koniec spotkania goście biblioteki. Natomiast Grzegorz Hercuń podsumował wykład wierszem ,,Modlitwa I”.