Sztuka

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Sztuka

Prawo upadłościowe i prawo restrukturyzacyjne Zarys wykładu

W podręczniku omówione zostały regulacje zawarte w dwóch aktach prawnych – ustawie z 28.2.2003 r. – Prawo upadłościowe i ustawie z 15.5.2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne – normujących problematykę postępowań prowadzonych w przypadku niewypłacalności bądź zagrożenia niewypłacalnością przedsiębiorców i innych podmiotów objętych ich zakresem podmiotowym.

Mowa ciała w sztuce. Pozy i gesty

Nikogo nie dziwi, że ludzkie ciało zawsze było głównym tematem artystycznych przedstawień, w końcu od najdawniejszych czasów to właśnie ono było dla artystów podstawowym punktem odniesienia. Dziwić natomiast może przeoczone przez tradycyjną historię sztuki bogactwo ekspresji, jakie ciało może zaoferować. W przystępnej, ale i rzetelnie opracowanej książce Morris przygląda się szerokiemu wachlarzowi gestów i póz, komentując ich historyczne i kulturowe znaczenia.

Antyk w malarstwie. XV-XXI wiek

Antyk w malarstwie to kolejna publikacja Bożeny Fabiani. Autorka tym razem sięga do tradycji mitologicznej w europejskiej sztuce nowożytnej. Przybliża dorobek kultury klasycznej na przykładach malarstwa, a niekiedy także rzeźby. Pokazuje trwałość tradycji, ciągłość wątków, które trafiły do sztuki głównie w okresie renesansu i zadomowiły się w niej na kilka następnych wieków.

Antyk w malarstwie. XV-XXI wiek

Bożena Fabiani przybliża dorobek kultury klasycznej na przykładach malarstwa, a niekiedy także rzeźby. Pokazuje trwałość tradycji, ciągłość wątków, które trafiły do sztuki głównie w okresie renesansu i zadomowiły się w niej na kilka następnych wieków. Autorka skupia się na objaśnieniu tego, co przedstawiają dzieła, jednak nie pomija także samych artystów, którzy je tworzyli. Wszystko po to, by ocalić choć cząstkę światowego dorobku malarstwa.

Dynastie Europy i ich rezydencje

Album Bartłomieja Kaczorowskiego opowiada o losach stu pałaców rozsianych po całym Starym Kontynencie, od Sankt Petersburga po Lizbonę i od Trandheim po Ateny, znajdujących się w granicach dwudziestu siedmiu państw. W wyniku zmian politycznych zaledwie co trzeci z nich jest dzisiaj w gestii rodów nadal panujących lub zdetronizowanych. Pozostałe służą władzom republikańskim lub pełnią rolę muzealną.

Szlak cysterski na Dolnym Śląsku w dokumencie archiwalnym

Książka Janusza Gołaszewskiego poświęcona jest klasztorom cysterskim na Dolnym Śląsku. Teksty oparto na materiałach źródłowych przechowywanych w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, częściowo także w  Archiwum Archidiecezjalnym we Wrocławiu.

Boznańska. Malarstwo

Olga Boznańska – najwybitniejsza polska malarka okresu Młodej Polski, tworząca w nurcie realizmu i impresjonizmu. Znana jako doskonała portrecistka, ale także malarka martwych natur, studiów wnętrz i pejzaży. Tworzyła w Monachium oraz w Paryżu, gdzie w 1937 roku zdobyła Grand Prix na Wystawie Światowej.

Mistrz i Katarzyna. Hans von Kulmbach i jego dzieła dla Krakowa

Mistrz i Katarzyna to opracowanie wykraczające poza ramy standardowego katalogu wystawy. To nie jest tylko opis starannie wyselekcjonowanych dzieł powstałych 500 lat temu, wyróżniających się na mapie artystycznej Krakowa, Królestwa Polskiego i całej Europy. To nie jest tylko opis ich dziejów, grabieży i konserwacji.

Magdalena Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz zawarła w długoletnim doświadczeniu własnych poszukiwań motywy, o których można powiedzieć, że należą do reprezentatywnych wyrazów ducha czasu, ducha cywilizacji, której grozi bezpowrotna rozłąka z jej historycznym siedliskiem.

Sztuka Skalnego Podhala. Przewodnik dla kolekcjonerów

Zdefiniowany w latach 90. XIX wieku zakopiański styl opierał się na elementach kultury góralskiej, uznawanej przez Witkiewicza za rdzennie polską. Autorka prezentuje bogactwo stylu obejmującego nie tylko budowę domów czy kościołów, ale też ich wnętrza i wyposażenie: meble, sprzęty gospodarcze, ubiory, wyroby z ceramiki, instrumenty muzyczne i pamiątki. Elementy kultury górali odnajdujemy także w twórczości kompozytorów i pisarzy.

Strony