Inny

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Inny

Apetyt na jedzenie. Pokarm w społeczeństwie, kulturze, symbolice na przestrzeni dziejów

Książka stanowi przykład praktycznej realizacji postulatu interdyscyplinarności w studiach nad pożywieniem, które w ostatnich latach jest przedmiotem badań przedstawicieli wielu nauk: archeologii, historii, antropologii, socjologii, kulturoznawstwa. Prezentowane w niej artykuły podzielone na trzy części o zróżnicowanej tematyce, mieszczące się w ramach tzw. food studies, podejmują próbę określenia roli jedzenia w życiu człowieka.

Kresy. Śladami bohaterów Trylogii (Jędrzej Majka)

Trylogia to legenda. Ogniem i mieczem, Potop i Pan Wołodyjowski mają w kanonie literatury polskiej miejsce niezagrożone. Od ponad 130 lat losy Skrzetuskiego, Kmicica, Zagłoby i pana Wołodyjowskiego zajmują szczególne miejsce w naszej świadomości. Warto więc dziś powrócić na Kresy dawnej Rzeczypospolitej, gdzie w tle wielkiej historii Sienkiewicz umiejscowił życie owych bohaterów...

Polskie kresy literackie (Katarzyna Węglicka)

Na dawnych Kresach Wschodnich urodziło się wielu znamienitych rodaków: pisarzy, poetów, wybitnych przywódców, naukowców, żołnierzy. Nie sposób opisać wszystkich w jednym tomie. Wybierając postaci, autorka kierowała się subiektywnym odczuciem, pisząc o Mickiewiczu, Kasprowiczu, Słowackim, Wańkowiczu, Orzeszkowej, Rodziewiczównie, ale też o tych zapomnianych: Trembeckim, Potockim, Romanowskim, Karpowiczu, Czarnyszewiczu - lista jest bardzo długa.

Instytut piękności (Maria Paszyńska)

Kobieca strona historii. Gdy wygląd decydował o życiu lub śmierci...

W okupowanej przez Niemców Warszawie doktor Mada Walter wpada na brawurowy pomysł. Na ulicy Marszałkowskiej zakłada Instytut Piękności, by ratować skazane na zagładę Żydówki.

Warszawski niebotyk (Maria Paszyńska)

Epicka, niezwykle poruszająca opowieść o losach pięciu młodych mężczyzn, którzy przyjaźnią się, uczą, pracują i kochają z pasją, z właściwym ludziom młodym poczuciem wszechmocy i nieśmiertelności. Spotykamy ich późną jesienią 1933 roku, w przededniu rozejścia się ich życiowych dróg. W chwili, gdy świat stoi przed nimi otworem, gdy są przekonani, że mogą osiągnąć wszystko czego zapragną, stojąc na ziemi dosięgnąć nieba.

Gonitwa chmur (Maria Paszyńska)

Rok 1935. Na tle olśniewającej panoramy Warszawy życie toczy się krętymi ścieżkami. Prawda bywa bardziej niewiarygodna od kłamstwa, a to co wydaje się proste, wcale takie nie jest. Nieskazitelne wizje młodych bohaterów "Warszawskiego niebotyku" okrywa cień. Muszą zmierzyć się ze zderzeniem świata ideałów i tego, co otrzymują od losu.

Brudna trylogia o Hawanie (Pedro Juan Gutierrez)

Bolesny, lecz przepełniony miłością hołd dla Hawany i buntowniczego życia, które rozkwita pośród powszechnego rozkładu.

Kapłony i szczeżuje. Opowieść o zapomnianej kuchni polskiej (Jarosław Dumanowski, Magdalena Kasprzyk-Chevriaux)

„Kapłony i szczeżuje” to opowieść o kuchni tak dawnej, że już zapomnianej. Kapłon, czyli wykastrowany i tuczony kogut, był najpopularniejszym składnikiem potraw w pierwszej polskiej książce kucharskiej, szczeżuje były desperacką próbą urozmaicenia diety biedaków. Kuchnia to jednak nie tylko przepisy i dania, to także wiedza o przyrodzie, smaku i świecie – dopiero na tej podstawie decydujemy, co jest, a co nie jest jedzeniem.

Wieczny las. Poza pogonią wielkich miast (Justyna Stoszek)

Ta książka powstała z miłości do drzew.

Chociaż nasza egzystencja jest zależna od lasów, paradoksalnie jesteśmy dla nich największym zagrożeniem. Rośliny od wieków o nas dbały, lecz dziś to my musimy zadbać o nie, pozostawiając im wolną przestrzeń, w którą nie będziemy ingerować.

Osiem białych nocy (André Aciman)

Kolejna książka autora świetnie przyjętej w Polsce powieści „Tamte dni, tamte noce”, na podstawie której powstał film nagrodzony Oscarem!

Strony