Wystawy

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Wystawy
Kolor: 
 

JULIUSZ SŁOWACKI– PORTRET WIELOKROTNY

Niezrozumiany przez współczesnych, idący przez życie samotnie, wierzył Słowacki, że jego twórczość stanie się w  przyszłości ważnym czynnikiem w życiu narodu. Już od powstania styczniowego teksty poety towarzyszyły walczącym o niepodległość. Autor swoją   twórczością silnie oddziaływał  też na artystów Młodej Polski i pokolenia walczących o niepodległość w XX wieku.

ZBIGNIEW CYBULSKI - DIALOGI NIEDOKOŃCZONE

Zbigniew Cybulski – aktor wszechstronny, 3 listopada świętowałby 95. urodziny. Niestety zmarł tragicznie, mając tylko 40 lat.  Filmy, w których wystąpił do dziś znajdują odbiorców.  Jest w nich postacią nie do zastąpienia, symbolem pokolenia z bagażem dramatycznych doświadczeń, ale otwartego na dialog.

IGNACY ŁUKASIEWICZ - KRÓL NAFTY

Obchodzimy Rok Łukasiewicza- w 200. rocznicę jego urodzin. Wynalazca lampy naftowej, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce koło Jasła,  także bardzo sprawny organizator i twórca przemysłu naftowego. Dał się poznać również jako wielki  społecznik.  Propagował zakładanie sądów, budowę dróg i mostów, szkół, szpitali. W holu biblioteki w Rynku można obejrzeć ekspozycję poświęconą polskiemu wynalazcy. Będzie ona dostępna do końca października.

ODKRYWAMY PODZIEMNY DOLNY ŚLĄSK

Dolny Śląsk stał się ostatnio wakacyjną atrakcją niemal numer 1. Proponujemy zejść z zatłoczonych, upalnych szlaków do podziemi. Czeka tam na wędrowców wiele atrakcji. Oprócz przyjemnego chłodu, ciekawostki natury geologicznej i historycznej. Nasza ekspozycja może być wskazówką i początkiem letniej przygody. Zapraszamy do biblioteki, Rynek 2, I piętro.

HEDERA - RYCINY MONIKI KOWALSKIEJ

W 2011 roku Uniwersytet Wrocławski obchodził jubileusz 200-lecia istnienia. Z tej okazji Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego wydało katalog  „Hedera”, który przedstawia kilkadziesiąt prac graficznych Moniki  Kowalskiej. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego posiada  Narodową Kolekcję rodzaju bluszcz (Hedera).

JÓZEF WYBICKI-PIEŚŃ LEGIONÓW POLSKICH

W bieżącym Roku Józefa Wybickiego przypadają liczne rocznice związane z jego osobą:

Wystawa prac Tadeusza Kwazebarta w dzierżoniowskiej bibliotece

Tadeusz Kwazebart  rysunkiem zajmował się od dziecka. Spod jego pędzla wyszło ponad 300 obrazów, nie licząc szkiców i rysunków, które bardzo często jako prezenty rozdawane są przyjaciołom i znajomym. Pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie w 2015 r. Wiele polichromii na głównych ołtarzach (m.in. w Przedborowej) odzyskało swój blask dzięki jego pracom konserwatorskim Jeden z większych obrazów, przedstawiający ojca Kolbe, wisi w dawnej greckokatolickiej cerkwi parafialnej pw. św.

MOLIER NA SCENIE

Molier, a właściwie Jean Baptiste Poquelin, znany przede wszystkim jako komediopisarz, pozostawił po sobie utwory charakteryzujące się bogatymi walorami artystycznymi   i różnorodnością. W jego twórczości znajdziemy: wielką komedię, tragikomedie, widowiska farsowe, komedie heroiczne. Tematy jakie przedstawiał w swoich dziełach stanowią  satyryczny obraz francuskiej  obyczajowości XVII w. Ekspozycja w bibliotece w Rynku przygotowana została z okazji 400.

HISTORYCZNE POLSKIE GRUDNIE 1970-1981

W bieżącym roku mija 50 lat od wydarzeń grudniowych 1970 r. 14 grudnia w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany ogłoszonymi dwa dni wcześniej podwyżkami na artykuły pierwszej potrzeby, zwłaszcza na żywność. Rozpoczął on falę strajków i manifestacji ulicznych, które objęły większość Wybrzeża. Najtragiczniejsze zdarzenia miały miejsce w Gdyni, gdzie 17 grudnia wojsko bez ostrzeżenia otworzyło ogień do idących do pracy robotników.

Strony