Dyskusyjny Klub Książki

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Dyskusyjny Klub Książki

KSIĄŻKI NA POCZĄTEK NOWEGO ROKU

Pierwsze w tym roku spotkanie DKK odbyło się we wtorek 16 stycznia.  Tematy, jak zwykle różne i luźne, nawiązywały do atmosfery minionych Świąt Bożego Narodzenia oraz lektur, które nam ostatnio towarzyszyły. Kilka z nich polecamy innym Czytelnikom.

Bibliotekarka z Paryża

"MIGOT. Z KRAŃCA GRENLANDII"

Ostatnie spotkanie klubu w tym roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, przebiegło w atmosferze wspomnień i odniesień do omawianej lektury. Nominowana do Nagrody Nike książka Ilony Wiśniewskiej zabiera czytelnika w podróż do Qaanaaq i Siorapaluk, najdalej wysuniętych na północ osad Grenlandii. Znajdziemy tu zapis sposobu życia, w ekstremalnych warunkach, Inughuitów, jednego z ostatnich plemion myśliwskich.

NAGRODA LITERACKA NIKE 2023

We wtorek 14 listopada rozmowy w DKK w znacznej części skupiły się na ostatnich nagrodach literackich. W tym roku Nagroda Nike przypadła Zycie Rudzkiej. Nagrodzona powieść

JESIENNY ZANUSSI

 

Na wtorkowym spotkaniu DKK, pierwszym tej jesieni, dyskutowaliśmy o życiu i twórczości Krzysztofa Zanussiego. Podstawą była  książka

 „Samotność Fausta”. Krzysztof Zanussi w rozmowie z Jackiem Moskwą.

LEKTURY LATA

W wtorek 12 września odbyło się powakacyjne spotkanie DKK. To był powrót do letnich wojaży i lektur. Serdecznie polecamy Czytelnikom wybrane książki, nie tylko na wakacje.

Krwawy południk -Cormac McCarthy

1945 - WOJNA I POKÓJ

Książka Magdaleny Grzebałkowskiej nagrodzona: Nike Czytelników i Nagrodą im. Teresy Torańskiej-1945. Wojna i pokój 

Z PAMIĘTNIKA ANNE GLENCONNER

Popołudniowe rozmowy (14 marca) w dyskusyjnym klubie toczyły się wokół książki Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony. Autorka była damą na dworze księżniczki Małgorzaty i w swojej opowieści ujawnia tajemnice i szczegóły prywatnego życia brytyjskiej rodziny królewskiej.

Kuba - daleka wyspa i nieodległe problemy

Anthony DePalma – wybitny reporter  w książce „Kubańczycy. Zwykli ludzie w niemożliwym kraju”,  w poruszający sposób, pokazuje prawdziwe oblicze Kuby, małego państwa, w którym oficjalne media przedstawiają cały zachodni świat jako piekło narkomanii, masowych mordów i rozpasanej konsumpcji, samą Kubę zaś jako absolutnie wyjątkowe miejsce, rządzone przez nieomylnych polityków.

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI POLECA

Za nami Boże Narodzenie i czas świątecznych prezentów. Do bibliofilów trafiają wtedy często książkowe upominki. O nich i o innych wyborach lektur (także z bibliotecznej półki) toczyła się wtorkowa dyskusja w naszym DKK. Z tej też okazji polecamy Czytelnikom wartościowe książki na zimowe ( i nie tylko) wieczory.

Strony