Historia

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Historia

Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie (R. Wolański)

Henryk Warszawski, znany jako Wars, kompozytor, pianista, dyrygent i aranżer, debiutował przed wojną. Napisał muzykę do wielu filmów. Jego piosenki śpiewały największe gwiazdy międzywojennego kina i kabaretu: Loda Halama, Hanka Ordonówna, Tola Mankiewiczówna, Zula Pogorzelska oraz Eugeniusz Bodo, Andrzej Bogucki, Adolf Dymsza, Kazimierz Krukowski i Aleksander Żabczyński. Zmobilizowany w 1939 roku po kilku tygodniach działań wojennych dostał się do niewoli niemieckiej.

Królowe salonów Drugiej Rzeczpospolitej - Sławomir Koper

Sławomir Koper tym razem wraca do opisu życia prywatnego elit II Rzeczpospolitej. Bestsellerowy autor opowiada o niezwykłych Polkach, które zrobiły wielką światową karierę w latach 20. i 30. Piękne, inteligentne, niezwykle uzdolnione i… bajecznie bogate, jak choćby Pola Negri, która miała u stóp całe Hollywood, z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino, którzy byli jej kochankami.

Żądze Kleopatry (E. Kassala)

Starożytny Egipt, dworskie intrygi, pieniądze, władza, polityka, magia, a przede wszystkim miłość - w czasach panowania genialnej kobiety-faraona w najbogatszym mieście ówczesnego świata, Aleksandrii. Jak Kleopatra straciła dziewictwo? Jak przebiegała edukacja seksualna wielkiej władczyni? Czy słusznie była nazywana największą kurtyzaną starożytności? Jak udało jej się zdobyć i utrzymać miłość największych rzymskich wodzów tamtych czasów Juliusza Cezara i Marka Antoniusza?

Fortyfikacje Festung Breslau

"Fortyfikacje Festung Breslau” dotąd kojarzyła się głównie z legendą krwawego oblężenia z końca II wojny światowej. W potocznym rozumieniu pojęcie to jest bardziej związane z dramatem mieszkańców, niż z fizycznie obecnymi do dziś architektonicznymi śladami fortecznej przeszłości miasta. W tym opracowaniu nastąpi swego rodzaju odwrócenie ról.

Wielkie kłamstwa Ameryki - Diana West

Częściowo dokumentalny thriller, częściowo narodowa tragedia – ukazuje potężną, kierowaną z Moskwy penetrację najbardziej szanowanych amerykańskich władz, rysując nie tylko znaną nam walkę między komunizmem a wolnym światem, ale także niejawną wojnę między tymi, którzy pragnęli ukryć prawdę i tymi, którzy próbowali ujawnić sieć coraz bardziej oficjalnie głoszonych kłamstw.

Bolko Mały Bąkiewicz Grażyna

Opowieść o młodym, niepozornym chłopcu, który z dnia na dzień staje się księciem i mimo wątpliwości i ośmieszającego przydomka „Mały”, szybko odnajduje się w zastanej sytuacji politycznej.

"W burzy dziejowej. Wspomnienia dowódcy Oddziału Partyzanckiego BURZA AK 1939-1945" Gen. Stanisław Burza-Karliński

Lubiłem akcje podstępne i tym razem chciałem użyć do tego Ślązaków z samochodami. To wyglądałoby bardziej naturalnie i byłoby bezpieczniejsze. Było jeszcze widno, gdy wysłałem po Ślązaków wozem taborowym trzech partyzantów na czele z "Tomem" Józefem Lubaszko. Drużyna gospodarcza i konie pozostały w Sadykierzu, a ja z oddziałem pod osłoną lasu podciągnąłem na pozycję wyjściową do cmentarza w Ręcznie, gdzie był wyznaczony punkt zborny.

"Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie" Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Stephen Hawking uznawał podróże w czasie za niemożliwe – inaczej już najechałyby nas hordy turystów z przyszłości. A jednak wciąż podróżujemy w czasie dzięki książkom: pamiętnikom, kronikom, relacjom. Możemy zapuszczać się do zaginionych królestw i zapomnianych, na wpół legendarnych czasów, albo wybrać się gdzieś bliżej, ot – do zwykłego polskiego średniowiecznego miasta. Ale czy na pewno zwykłego?

"Jak przetrwać w przestępczym Krakowie" Karol Ossowski

Niektórzy krakowianami bądź krakowiankami się rodzą. Inni nimi zostają. Czy zastanawialiśmy się kiedyś, co to znaczy zostać krakusem czy krakuską? Współcześnie wystarczy przenieść się do miasta, zameldować, wyrobić nowy dowód, zacząć płacić tam podatki i voila.

Strony