Historia

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Historia

Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota - Paweł Piotr Reszka

"Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota" to książka poświęcona tematowi, który niejednokrotnie wzbudzał kontrowersje w wielu środowiskach. Co najważniejsze, wcale nie chodzi o incydenty. Na terenie, gdzie zlokalizowane niegdyś były obozy zagłady w Sobiborze oraz Bełżcu, masowo rozkopywano groby poległych, by odszukać "żydowskie złoto". Na łowy wyruszali mieszkańcy pobliskich wsi, zwabieni obietnicą bogactwa.

Reichenbach / Dzierżoniów. Historia sportowych pasji i polityki

Książka przedstawia Dzierżoniów przez pryzmat roli i znaczenia sportu w życiu jego mieszkańców w różnych okresach historycznych, w odmiennych systemach ideowo-politycznych oraz w warunkach realizacji zróżnicowanych celów państwowych, społecznych i lokalnych.

Czesi. Przewodnik po historii narodu i państwa

Puyblikacja Petra Jokeša to kompleksowe zestawienie dziejów terenów współczesnej Republiki Czeskiej od czasów najdawniejszych oraz ludów, które ją zamieszkiwały - w szczególności Czechów - Słowian którzy pojawili się na tych terenach na długo przed rozkwitem średniowiecznej Europy.

Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu

Publikacja omawia zagadnienie ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej  w trzech ujęciach: teoretyczno-filozoficznym, opisu faktów historycznych oraz odniesienia do współczesności. Autorami poszczególnych artykułów są cenieni specjaliści badający to zagadnienie.

Warszawskie synagogi. Na tropie tajemnic

Rozwiązywanie zagadek związanych z żydowskimi domami modlitwy w Warszawie wymaga wyjątkowego wysiłku z powodu niemal doszczętnego unicestwienia podczas II wojny światowej niemal pięciuset takich obiektów – od okazałych synagog do skromnych pomieszczeń w prywatnych domach. Po większości modlitewni nie pozostało nic poza adresem odnotowanym w zbiorczych zestawieniach.

Nazistowska rewolucja kulturalna

Według nazistów „kultura” była pierwotnie prostym odwzorowaniem natury. Wynaturzenie nastąpiło wraz z przybyciem Semitów do Grecji, z ewangelizacją i narzuconym przez nią judeochrześcijaństwem, w końcu z Wielką Rewolucją Francuską, która nadała ostateczny kształt ich absurdalnym konstruktom ideologicznym (równość, współczucie, abstrakcyjne prawo…).

Danton

Rok 1794 roku. Rewolucja francuska. We Francji szaleje terror. Na posiedzeniu Komitetu Ocalenia Publicznego Billaud Varenne oskarża Dantona i jego przyjaciół o działalność kontrrewolucyjną. Jednocześnie dochodzi do konfiskaty gazety dantonistów Vieux Cordelier. Wkrótce Danton otrzymuje poufne ostrzeżenie, że rząd nosi się z zamiarem aresztowania go. Z inicjatywy Robespierre'a dochodzi do spotkania obu przywódców, ale nie udaje im się osiągnąć porozumienia.

Deportacja i praca przymusowa. Dzieci z Polski i ZSRS w nazistowskich Niemczech i okupowanej Europie Wschodniej (1939-1945)

Szacuje się, że do pracy przymusowej w nazistowskich Niemczech wywieziono od miliona do półtora miliona dzieci z Polski i Związku Sowieckiego. Uznane za podludzi doświadczyły brutalnego traktowania w czasie deportacji oraz tragicznych warunków życia i pracy.

Ksiądz major Ignacy Jan Skorupka (1893–1920)

Album IPN prezentuje symboliczną i legendarną postać kapelana wojskowego ks. Ignacego Skorupki, poległego w boju pod Ossowem 14 sierpnia 1920 r., pośmiertnie awansowanego do stopnia majora i odznaczonego orderem Virtuti Militari klasy 5 i Krzyżem Niepodległości (1933). W 2010 r. ks. Skorupka został uhonorowany Orderem Orła Białego.

Strony