Nowości Czytelnia

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Nowości Czytelnia

Pielęgniarstwo rodzinne i opieka środowiskowa

Autorzy zaprezentowali w książce aktualną koncepcję pielęgniarstwa rodzinnego, specyfikę i metody pracy pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej z odbiorcami jej świadczeń zarówno w stanie zdrowia, jak i choroby, w różnych grupach wiekowych, w warunkach ich codziennego życia.

Motywy fauny i flory w literaturze i kulturze

Fauna i flora potraktowane tu zostały z jednej strony jako zjawiska naturalne, a z drugiej jako punkt odniesienia do określenia kondycji człowieczej poprzez wykorzystanie sprawdzonego instrumentarium (exempla, heraldyka, bestiariusze, wirydarze etc.). Prace dowodzą, że wnikliwa obserwacja świata zwierząt i świata roślin może z powodzeniem mieć charakter kulturotwórczy.

Obroty liter. Szkice o twórczości Tomasza Różyckiego

 To pierwsza książka poświęcona twórczości Tomasza Różyckiego, zawierająca dwadzieścia cztery studia autorów reprezentujących różne pokolenia i perspektywy interpretacyjne, polskie i zagraniczne środowiska naukowe (są tu także tłumacze poety).

Hrabiowie von Hochberg. Śląscy Medyceusze i ich mecenat kulturotwórczy w latach 1628 – 1833.

Książka, będąca rozprawą historyczną, przedstawia nawybitniejsze postaci z sześciu pokoleń rodu  Hochbergów. Autor Zbigniew Baran skupił się na pokazaniu wyjątkowego znaczenia śląskiej arystokracji w rozwoju nowożytnej kultury na terytorium naszego regionu.

Kabaret w Polsce 1950-2000

Publikacja wydana w formie felietonów historyczno-obyczajowych. Zawiera około 300 biogramów oraz ponad 600 zdjęć często dotychczas niepublikowanych.

Inżynieria konwersji energii ze źródeł odnawialnych "OZE"

W książce przedstawiono analizę poboru energii ze słońca,   wiatru,  biomasy,  pomp ciepła,  wód geotermalnych oraz ich wykorzystanie  w rolnictwie i magazynowanie.

Księga Stulecia Niepodległości

Dwutomowa, bogato ilustrowana, albumowa publikacja w pięknej szacie graficznej autorstwa Andrzeja Pągowskiego i Magdaleny Błazków, prezentująca historię polskiego stulecia niepodległości 1918–2018.

Krakowskie Planty. Zarys dziejów

Książka, choć jest pracą naukową, wykorzystującą nieznane albo mało znane materiały, powstała z myślą o szerokich kręgach miłośników Krakowa. Nacisk położono na genezę i najstarsze dzieje Plant – najefektowniejszej obok kopca Kościuszki realizacji doby Rzeczypospolitej Krakowskiej, miniaturowego państwa funkcjonującego w latach 1815-1846. Szeroko omówiono przekształcenia z późniejszych czasów, zwłaszcza z okresu autonomii galicyjskiej (1866-1918) i II Rzeczypospolitej.

Wirusologia

Książka przedstawia naturę wirusów i ich cykl replikacyjny. Omawia wirusy atakujące bakterie, zwierzęta oraz rośliny, patogeniczność wirusów oraz sposoby i możliwości zwalczania zakażeń wirusowych jak również ochrony organizmów przed zakażeniami. Przedstawia najnowsze teorie dotyczące pochodzenia i ewolucji wirusów. Opisuje możliwości wykorzystania praktycznego wirusów w biologii, biotechnologii oraz medycynie (wirusoterapie), jak również omawia inne czynniki zakaźne: tj.

Piastówny na tronach Europy

Córkom i siostrom Piastów kroniki nie zawsze poświęcały dostatecznie wiele miejsca, a jednak zajmowały one ważne miejsce w polityce ojców i braci. Ich małżeństwa były gwarancją sojuszy z Przemyślidami, Arpadami, Rurykowiczami, Askańczykami, Wittelsbachami i innymi dynastiami średniowiecznej Europy.

Strony