Jaćwięgi są wsród nas

Zbierane przez długie lata przez Wojciecha Giełżyńskiego ułamki faktów, hipotezy, polemiki, rozmowy, anegdoty. Szkic do portretu kultury, o której wszyscy słyszeliśmy, że była, ale nie wiemy o niej nic oprócz tego, że umarła. Zanurzona w odległej przeszłości – i paradoksalnie aktualna opowieść o tęsknocie za poczuciem przynależności i zakorzenienia, o szukaniu „małej ojczyznyˮ w globalizującym się świecie.

Powstania śląskie 1919-1920-1921

Książka jest   pierwszą od dekad popularną publikacją dotyczącą tych najgłośniejszych we współczesnej historii Śląska wydarzeń. Ryszard Kaczmarek dał się dotychczas poznać jako autor, który z równą uwagą przygląda się i spisom regimentów, i relacjom cywilów – również tym razem w ręce czytelników trafia pasjonująca książka nie tylko o realiach bitewnych, lecz także o życiu zwykłych Ślązaków wtrąconych w tryby wielkiej historii.

Rosja i narody. Ósmy kontynent. Szkic dziejów Eurazji

Wojciech Zajączkowski w książce pokazuje Rosję, jakiej nie znamy. Przypomina, że przez wieki na jej kształt w różnych formach ustrojowych wpływali nie tylko Rosjanie, ale także przedstawiciele innych narodów. Byli to oczywiście między innymi Tatarzy, liczne narody Kaukazu - zapomina się często, że wcale nie tak dawno w granicach państwa rosyjskiego znajdowały się też Polska i Finlandia.

Kiedy i jak wynaleziono naród żydowski

Kiedy powstał naród żydowski? Cztery tysiące lat temu, czy też wyszedł spod pióra żydowskich historyków w XIX w., którzy wykorzystując tradycję biblijną odtworzyli dzieje ludu, stanowiące podstawę do kształtowania przyszłego narodu?

Kwestia rosyjska. Jak budowano naród i imperium (Serhii Plokhy)

Historia rosyjskiego nacjonalizmu w zetknięciu z rosyjskim imperializmem.
Gdzie zaczyna się i kończy Rosja? Czy jej dzisiejsze granice polityczne pokrywają się z granicami, w których mieszka rosyjski naród? Dlaczego Rosjanie postanowili walczyć na Ukrainie z tymi, których sam Władimir Putin wielokrotnie nazywał członkami tej samej nacji?

Opowieści z angielskiego dworu: Camilla (M. Niedźwiedzka)

Trzecia część trylogii "Opowieści z angielskiego dworu" przedstawia losy księcia Karola i Camilli Parker Bowles po tragicznej śmierci księżnej Diany w 1997 roku. Akcja została doprowadzona do drugiego małżeństwa następcy tronu w roku 2005.

Córka Stalina (E. Watała)

Najnowsza biografia Swietłany Allilujewej – jedynej córki Stalina. Dostęp do zamkniętych wcześniej radzieckich archiwów umożliwił autorce stworzenie pełnego obrazu tej kontrowersyjnej postaci. Wychowana w luksusach „czerwona księżniczka”, a z drugiej strony nieszczęśliwa dziewczyna, która nie zaznała miłości rodziców, przez całe życie bezskutecznie poszukiwała swojego miejsca na ziemi.

Judasz (T.Lee)

Tosca Lee, wielokrotnie nagradzana pisarka, autorka licznych bestsellerów, zagląda do serca i umysłu Judasza – człowieka, którego imię stało się synonimem zdrajcy. Pyta: Co skłoniło go do wydania Jezusa? I pozwala nam spojrzeć na czyn Judasza w świetle jego oczekiwań oraz w kontekście świata i kultury, w jakich przyszło mu żyć. Pozwala odczuć ówczesne wołanie całego narodu – o wolność, o zbawienie, o prawdziwego Mesjasza.