Historia

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Historia

Wielkie ucieczki Polaków

Poniewierani, osaczani, tropieni. Uwięzieni, a niepokonani. Bohaterów tej książki łączy polski gen wolności. Przedzierali się przez ostępy Syberii i piaski irackich pustyń. Ukrywali w bagażnikach samochodów dyplomatycznych i zamarzali pod podwoziem tira by dotrzeć do miejsca, w którym mogliby oddychać swobodnie.

Ostatnie lata polskich kresów - S. koper, T. Stańczyk

Po `Ostatnich latach polskiego Lwowa` oraz `Ostatnich latach polskiego Wilna` tym razem prezentujemy książkę poświęconą mniejszym ośrodkom kresowym. Znalazły się tu opowieści o przemytnikach z polsko-sowieckiego pogranicza, historie ówczesnych celebrytów, ich romanse i skandale, anegdoty z najpopularniejszych kurortów II RP, egzotyczne obrazki z Polesia, a także dzieje flotylli pińskiej i Korpusu Ochrony Pogranicza.

Córka rabina - Agnieszka Lis

 Miłość, przyjaźń, tolerancja. Katolicki ksiądz, Kazimierz, jest wśród swoich parafian bardzo szanowany. Nie tylko czyni kapłańską posługę, jest także powiernikiem wiernych i zwyczajowo rozstrzyga lokalne konflikty. Stawiany na piedestale, pomagając innym, czuje się osamotniony. Wkrótce między nim i rabinem Chilem nawiązuje się nić porozumienia i przyjaźni. Wybuch wojny nie przerywa dopiero co powstałej zażyłości, wręcz zacieśnia i buduje niezwykłą relację.

Bolesław Chrobry Złe dni - Antoni Gołubiew

Cykl Bolesław Chrobry - tom 3

Pierwsza i druga część trzeciego tomu cyklu powieści historycznych o Bolesławie Chrobrym.

Kościoły i kaplice na Wołyniu z obrazami Włodzimierza Sławosza Dębskiego

Album, wydany z okazji 80. rocznicy zbrodni wołyńskiej, ukazuje kościoły i kaplice na Wołyniu na akwarelach Włodzimierza Sławosza Dębskiego oraz na fotografiach przedwojennych i współczesnych. Zrekonstruowany w albumie obraz dawnego życia katolickiego na Wołyniu, skupionego wokół kościołów parafialnych, to także próba przywracania i poszanowania pamięci historycznej o Kresach Wschodnich i Polakach, którzy broniąc tego dziedzictwa oddali życie.

Dzieci nocy. Nadzwyczajna historia współczesnej Rumunii

Dzieje Rumunii to jedna z wielkich, nieopowiedzianych historii współczesnej Europy. Ten nieustannie balansujący między Wschodem a Zachodem kraj doświadczył rządów kilku spośród najbardziej osobliwych przywódców XX wieku.

Wielkie Pomorze. Kontekst skandynawski

Obecność kultur skandynawskich w przestrzeni cywilizacyjnej Pomorza i Kaszub jest czymś oczywistym. Można ją rozpatrywać w porządku historycznym, literackim, językowym, religioznawczym czy socjologicznym, a w każdym z tych aspektów jest bardzo wiele do ustalenia i to z różnych perspektyw narodowych czy językowych.

Cywilizacja Słowian

Kamil Janicki łamie utarte stereotypy, opowiada, jak lud uważany za prymitywny stał się największą europejską wspólnotą językową. O zagadkowych prapoczątkach Słowian, o ich kulturowej atrakcyjności, o niechęci, z jaką byli opisywani przez współczesnych im antycznych pisarzy, i o tym, jak stworzyli cywilizację zdolną przeciwstawić się potomkom starożytnych Rzymian, Germanom czy imperiom azjatyckich koczowników. W czym tkwiła siła Słowian?

Historia bez cenzury. Ludzie to idioci - Wojciech Drewniak

Ludzie to najlepszy gatunek we wszechświecie? Taaaa, jasne….

OSTRZEŻENIE!

Książka zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. Jeśli jest to dla ciebie poważny problem, zrezygnuj z dalszego czytania… chociaż pewnie będziesz żałować.

Strony