Historia

Zapraszamy na WIELKI KIERMASZ KSIĄŻEK popularno-naukowych w Filii Biblioteki na os. Różanym.

Historia

...i Bóg o nas zapomniał (A. Kalinin)

Książka uhonorowana w roku 1994 Literacką Nagrodą Czesława Miłosza, w sposób niezwykle wyrazisty ukazująca życie Polaków pod sowiecką okupacją i na syberyjskich zsyłkach. Dzięki relacji naocznego świadka i uczestnika wydarzeń, Antoniego Tuchowskiego, poznajemy dramatyczne losy ludzi po 17 września 1939 roku. Fragmenty tej znakomitej prozy były drukowane w prasie konspiracyjnej, można ją było także usłyszeć w Radio Wolna Europa i w I Programie Polskiego Radia.

Dzikowy skarb (K. Bunsch)

Na tle burzliwych czasów powstania państwa Polskiego Bunsch opisuje historię przenikliwego Zbrozły, chytrego Szmatki oraz Dzika – olbrzyma z lasu, silnego, a przy tym prostodusznego, próbującego odnaleźć się  w nowej rzeczywistości. Wartka akcja i plastyczny język powieści przeniosą nas w czasy Mieszka I i  jego zmagań w budowaniu nowoczesnego państwa.

Historia najnowsza Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej

Dwieście lat historii Bliskiego Wschodu to okres obfitujący w wydarzenia – często burzliwe. Przez region przetoczyły się dwie wojny światowe. Po I wojnie światowej został on rozczłonkowany przez wielkie mocarstwa na nowe jednostki polityczne. Po II wojnie mocarstwa wciągnęły Bliski Wschód do zimnej wojny. Nie ominęły go także kolejne fale globalizacji. Jednocześnie większością państw regionu wstrząsnęły wydarzenia związane z wewnętrzną dynamiką rozwoju.

Dekadencja moralna społeczeństwa rzymskiego w Res Gestae Ammiana Marcellina

Niniejsza książka stanowi pierwsze w polskiej i zagranicznej literaturze naukowej kompleksowe studium, które za cel stawia sobie przedstawienie koncepcji dekadencji moralnej społeczeństwa rzymskiego późnego cesarstwa ukazanej w Res Gestae Ammiana Marcellina, jednego z najważniejszych historyków świata starożytnego, żyjącego w IV w. n.e. Ammian, opisując w swym dziele długi okres historii Rzymu, zdiagnozował jednocześnie głęboki kryzys moralności współczesnych.

Tajemnice Lubania. Łużyce nieznane

Jest to II zmienione wydanie książki znanego dziennikarza (m.in. stałego współpracownika miesięcznika "Odkrywca") i badacza najnowszej historii Dolnego Śląska J. Skowrońskiego, mieszkańca Lubania. Autor przypomina m.in. losy miasta podczas II wojny światowej. Przypomina sylwetkę Gauleitera Dolnego Śląska Karla Hanke, który kierował obroną Wrocławia w 1945 r., a urodził się właśnie w Lubaniu.

WRZESIEŃ 1939. Wojsko Polskie 1935-1939

Książka w formie  katalogu, ukazującego bardzo bogate, materialne źródła historyczne , zachowane w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Obejmują one najcenniejsze zabytki związane z historią naszej Ojczyzny i dziejami polskiej armii. Rolę i rangę Muzeum określił Józef Piłsudski, gdy jako naczelny wódz wydał 22 kwietnia 1920 roku dekret o powołaniu go do życia jako świątyni sławy oręża polskiego.

Plan Marshalla. Postawić świat na nogi

W latach 1948–1952 Stany Zjednoczone przeznaczyły równowartość dzisiejszych 800 miliardów dolarów na odbudowę Europy Zachodniej. Plan Marshalla jest powszechnie uważany za największy i najskuteczniejszy program pomocy zagranicznej, jednak mniej doceniany za najbardziej udany w historii przykład polityki zagranicznej, zawierającej się w haśle: „Najpierw Ameryka”.

Przemiany islamizmów w Egipcie i Tunezji w cieniu Arabskiej Wiosny

W Polsce pojawiały się wcześniej opracowania dotyczące ruchów i ugrupowań islamistycznych, ale nie było do tej pory publikacji, która bazując na materiale zdobytym podczas badań terenowych, w sposób kompleksowy analizowałaby rozwój, strategie działania i przemiany islamizmów egipskich i tunezyjskich.