Historia

Szanowni CZYTELNICY, zmiana numeru telefonu w Dziale Dziecięcym FILII-Dział Gromadzenia tel. 502 138 681

Historia

Kresowa Atlantyda. Tom 18

Osiemnasta, najbardziej rozbudowana z opublikowanych do tej pory części serii "Kresowa Atlantyda" portretuje kolejnych siedem miejsc na mapie historycznych Kresów Wschodnich.

Apteka w getcie krakowskim

Tadeusz Pankiewicz z okien swojej apteki, znajdującej się w sercu krakowskiego getta, widział rozgrywającą się tragedię. Zagłada Żydów pochłonęła życie jego przyjaciół i sąsiadów. Spisując wiernie dzieje getta, udało mu się uratować ich przed zapomnieniem.

Droga do Wrocławia. Życie i działalność ks. Bolesława Kominka w latach 1903–1956

Publikacja Marka Mutora jest naukowym opracowaniem drogi życiowej bp. Bolesława Kominka od jego urodzenia w 1903 r. do objęcia rządów w diecezji wrocławskiej w 1956 r. To w tym okresie należy szukać genezy dokonań kard. Kominka, m.in.

Publikacja jest naukowym opracowaniem drogi życiowej bp. Bolesława Kominka od jego urodzenia w 1903 r. do objęcia rządów w diecezji wrocławskiej w 1956 r. To w tym okresie należy szukać genezy dokonań kard. Kominka, m.in.

Zygmunt II August i kultura jego czasów

Publikacja, nawiązująca do 500. rocznicy urodzin Zygmunta Augusta, zestawia kilkanaście studiów dotyczących postaci ostatniego Jagiellona, jego mecenatu artystycznego oraz bujnego rozkwitu kultury w tym okresie (m.in. sztuk wizualnych i piśmiennictwa).

Twierdza Warszawa

"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielka będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka. Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczaliśmy. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę.

Wiking

Reżyser - wizjoner Robert Eggers przedstawia film Wiking. Ta przepełniona akcją epicka opowieść ukazuje losy młodego księcia Wikingów, który obiecuje pomścić śmierć ojca.

Niebezpieczne związki

Francja, rok 1788, Markiza de Merteuil potrzebuje przysługi ze strony swojego byłego kochanka Viconte de Valmont. Jej były mąż planuje małżeństwo z młodą, cnotliwą Cecile de Volanges. Markiza pragnie, by Valmont uwiódł Cecile przed jej ślubem. W międzyczasie Valmont stara się zrealizować własne plany podboju.