Powieść "Na Zachodzie bez zmian" należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do „straconego pokolenia”: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej. Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Czymże jednak jest ten obowiązek?
Pięć lat. Prawie czterdzieści niepokornych i prowokujących felietonów...Krótkie formy, w których Twardoch rozprawia się z Polską, Śląskiem i światem...Tematy, które poruszały Polaków od 2016 roku w soczewce Szczepana Twardocha. Autor "Króla" bez pardonu demaskuje lęki polskiej władzy, jej słabości i kompleksy. Przysłuchuje się temu, co mówi ulica i temu, co słychać na warszawskich bankietach...PiS czy PO? Małżeństwa jednopłciowe – za czy przeciw?
Robert Mamok to zmagający się z własną tożsamością pięćdziesięcioletni rozwodnik. Mężczyzna uwikłany jest w wizerunkowy skandal, z którego, jak się zdaje, nie ma dobrego wyjścia. Całości dopełnia rodzinna tajemnica i skomplikowane relacje z bliskimi wynikające z surowego śląskiego wychowania.
Jak wyglądały dwory? Kim byli ich mieszkańcy? Czym charakteryzowała się domowa przestrzeń i kto ją tworzył? W jaki sposób pisarze utrwalili ten mikroświat w literaturze?
Poruszająca opowieść o zagładzie, jaką Rzymianie zgotowali Żydom…Przyjaciele z rzymskiego Eskwilinu: Rzymianin, Żyd i Grek, obywatele Wiecznego Miasta, już u progu dorosłości trafiają w wir dramatycznych wydarzeń, które zaważą na ich życiu. Przemierzają prowincje potężnego Imperium Rzymskiego, przeżywają perypetie miłosne, moralne dylematy i bolesne zmagania bitewne.
Mówią na niego Riko, Rikoletto, Przyjacielu. Wiele ma imion, ale tylko jedno powołanie – pragnie być dla ludzi towarzyszem i pomocnikiem! To Riko przeprowadza ludzi przez ulicę, nie odwrotnie, to Riko tworzy obrazy, jak prawdziwy Psicasso, a kiedy zajdzie potrzeba, może być nawet psim detektywem – Psierlockiem Holmesem! Niezwykły Riko – pies, który potrafi być psielęgniarką i wolontariuszem, cierpliwym słuchaczem, któremu można powierzyć swoje troski i żale.
Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla czytana przez samą Autorkę! Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów – odkrywanie ich motywacji, światopoglądów.
Autor książki podejmuje temat miejsca Żeromskiego w kulturze – nie tylko, ale również europejskiej. Publikacja została oparta na bardzo ciekawym pomyśle interpretacyjnym, polegającym na wgłębieniu się w tekst Przedwiośnia, a zwłaszcza w treść jego ostatniej sceny. Wojciech Gruchała odczytuje ukryte tam treści i umiejscawia je w szeroko potraktowanym kontekście pozaliterackim.