Bibliotekarz Poleca

Bibliotekarz Poleca
Kolor: 
 

Dzień Spadającego Liścia

 23 września obchodziliśmy Dzień Spadającego Liścia. To święto, choć nie jest tak znane jak inne, ma swoje unikalne i głębokie znaczenie. Jest to czas, kiedy zatrzymujemy się na chwilę, aby docenić piękno natury i zmienność pór roku. Dzień Spadającego Liścia jest świętem, które celebruje przemijanie.

Dzień Policjanta

Dzień Policjanta obchodzony jest 24 lipca. Święto jest upamiętnieniem powołania w 1919 roku polskiej Policji Państwowej.

 Policja składa się z następujących rodzajów służb: kryminalnej, śledczej, prewencyjnej, wspomagającej. W skład Policji wchodzą również: policja sądowa, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, ośrodki szkolenia, szkoły policyjne, instytuty badawcze oraz wyodrębnione oddziały prewencji i pododdziały antyterrorystyczne.

Baśń o Czerwonym Kapturku

19 lipca obchodzimy Dzień Czerwonego Kapturka!

Chyba każdy wie kim był Czerwony Kapturek…

„Czerwony Kapturek” –to momentami mroczna opowieść o perypetiach dziewczynki wędrującej przez las do chorej babci. Tytułowa bohaterka to mała dziewczynka nosząca czerwone nakrycie głowy, wywodząca się z baśni ludowych, a opisana po raz pierwszy przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce pt. „Bajki Babci Gąski”. Autor zaczerpnął historię z francuskich opowieści ludowych przekazywanych ustnie głównie wśród chłopów.

WROCŁAW DLA DOCIEKLIWYCH Marek Perzyński

Jesteśmy w środku wakacji i urlopowych podróży. Dla tych, którzy planują krótkie wyjazdy, proponujemy zwiedzanie okolic z innej perspektywy. Chociażby nasz niedaleki Wrocław, zwany też „Wenecją Północy”. Wędrując ulicami miasta, zwróćmy tym razem uwagę na pomniki, których jest całkiem sporo. Wśród nich Aleksandra Fredry, który za Polakami przywędrował ze Lwowa. Mamy  też we Wrocławiu nie tylko rękopis „Zemsty'', ale i palec jego autora, hrabiego Fredry.

Pieprz i Wanilia

Multiteka poleca cykl filmów dokumentalnych PIEPRZ I WANILIA autorstwa Elżbiety Dzikowskiej i Tony'ego Halika.

Znana para podróżników zabiera nas w różne zakątki świata. Cykl ten przez ponad dwie dekady był emitowany w TVP  i cieszył sie ogromna popularnością wśród widzów.

W telewizyjnym studiu, pełnym pamiątek z podróży, Dzikowska i Halik prezentowali nagrania z wypraw, opowiadali różne anegdotki oraz rozmawiali z zaproszonymi gośćmi.

Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki

Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki.
Podróżowała samotnie lub wraz mężem Tonym Halikiem, odkrywała nieznane, docierała tam, gdzie nie było bezpiecznie.

Międzynarodowy Dzień Owoców

W roku 2024 Międzynarodowy Dzień Owoców przypada na 1 lipca.

Święto nieprzypadkowo obchodzimy 1 lipca, w środku lata jest ich bowiem najwięcej.  Owoce nie dość że są smaczne, to mają jeszcze wiele wartości odżywczych.  Owoce i warzywa, obok aktywności fizycznej, zajmują najważniejsze miejsce w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Są źródłem wielu witamin i składników mineralnych, można je spożywać na surowo, gotowane, mrożone, a także w postaci przetworów np.: soków.

Koty. Zrozumieć wąsatego przyjaciela

„Koty. Zrozumieć wąsatego przyjaciela” John Bradshaw

Poznaj sekretne życie kotów!

Tabita w deszczowej chmurze

Kiedy Tabitha wstaje z łóżka lewą nogą, zauważa tuż obok siebie dużą, deszczową chmurę. Natychmiast zdaje sobie sprawę z tego, że to będzie jeden z tych niemiłych dni, kiedy nic nie idzie zgodnie z planem.

STANISŁAW GRZYBOWSKI-HENRYK WALEZY

„WIELKA” UCIECZKA  HENRYKA WALEZEGO

Nocą z 18 na 19 czerwca z kilkoma wiernymi dworzanami wymknął się  z Wawelu król Henryk z Walezjuszów.  To była bezksiężycowa noc  roku 1574. Nie do końca  ucieczka przebiegała zgodnie z planem.

Strony