Krótka historia o długiej miłości Kuźniak Angelika, Karpacz-Oboładze Ewelina)

 Zapraszamy na kiermasz książek popularnonaukowych w Filii Biblioteki na os. Różanym.

Krótka historia o długiej miłości Kuźniak Angelika, Karpacz-Oboładze Ewelina)
wtorek, 11-09-2018, 16:45

Na początku rozmawiali przy użyciu alfabetu Morse’a. Kawałkiem metalu lub knykciem stukali w dzielącą ich ścianę. Pewnej nocy ona opowiedziała mu całą historię Tristana i Izoldy. Gdy przeniesiono ich do innych więzień, pisali do siebie listy. W jednym tak Ju pisał do Małej: „Cóż za radość szalona – otrzymałem dwa listy od Ciebie. Dwa nowe strumienie otuchy…”. Pierwszy raz – bez krat, siatek i zasuw – zobaczyli się na swoim ślubie.

Mała i Ju to pseudonimy Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego – łączniczki i żołnierza Polski Podziemnej walczących z niemieckim okupantem. Za działalność niepodległościową po II wojnie światowej zostali skazani na lata stalinowskiego więzienia. Tam właśnie się w sobie zakochali.

To historia o miłości, w którą trudno uwierzyć.

 

Angelika Kuźniak - reporterka, autorka bestsellerów: Marlene, Papasza, Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk, Stryjeńska. Diabli nadali. Trzykrotnie uho­norowana nagrodą Grand Press, laureatka Nagrody im. Barbary Łopieńskiej. W 2016 była nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Ewelina Karpacz-Oboładze - reporterka Studia Reportażu i Dokumentu Pol­skiego Radia. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Współautorka (wraz z Angeliką Kuźniak) bestsellerowej książki Czarny Anioł Opowieść o Ewie Demarczyk. W 2017 roku otrzymała statuetkę Srebrnego Melchiora.

Gatunek: