Nowości Wypożyczalni Biblioteki Głownej

 

Nowości Wypożyczalni Biblioteki Głownej

Kwestia rosyjska. Jak budowano naród i imperium (Serhii Plokhy)

Historia rosyjskiego nacjonalizmu w zetknięciu z rosyjskim imperializmem.
Gdzie zaczyna się i kończy Rosja? Czy jej dzisiejsze granice polityczne pokrywają się z granicami, w których mieszka rosyjski naród? Dlaczego Rosjanie postanowili walczyć na Ukrainie z tymi, których sam Władimir Putin wielokrotnie nazywał członkami tej samej nacji?

Jeszcze krótsza historia czasu (Leonard Mlodinow, Stephen Hawking)

„Krótka historia czasu”, światowy bestseller Stephena Hawkinga, wszedł do kanonu literatury popularnonaukowej. Do sukcesu książki przyczyniły się zarówno renoma autora, jak i zagadnienia, którymi się w książce zajmuje: natura kosmosu, rola Boga w akcie stworzenia, historia oraz przyszłość wszechświata. Czytelnicy wielokrotnie zwracali uwagę Hawkingowi na trudności ze zrozumieniem niektórych spośród najbardziej istotnych koncepcji omawianych w jego książce.

Ada, to wypada! (Zofia Karaszewska, Sylwia Stano)

Ada, wypada ci zabierać głos! Wypada ci się wyróżniać, dbać o siebie i zadawać pytania bez odpowiedzi. Czy wiesz, co jeszcze?

Dwie twarze Ioany (Katarzyna Archimowicz)

Nowa powieść autorki bestsellerów: Miłość w Burzanach, W kolejce po życie oraz Nadwiślańskie serca!

Nieoswojona ziemia (Jhumpa Lahiri)

Zbiór ośmiu obyczajowo-psychologicznych opowiadań osadzonych w środowisku Bengalczyków zmuszonych do życia w Stanach Zjednoczonych. Jhumpa Lahiri z wrodzoną sobie empatią analizuje ludzkie emocje, życiowe wybory i skomplikowane międzypokoleniowe i międzykulturowe relacje. Teksty Lahiri wyróżniają się pięknym, potoczystym językiem.

Komandosi Iana Fleminga (Nicholas Rankin)

Prawdziwa historia jednostki Iana Fleminga z czasów drugiej wojny światowej, która stała się inspiracją dla serii książek o Jamesie Bondzie

Baltazar i Blimunda (José Saramago)

Baltazar i Blimunda wznowienie jednej z pierwszych powieści Jose Saramago, uhonorowanej prestiżową nagrodą portugalskiego PEN Clubu oraz Nagrodą Literacką Miasta Lizbona.

Martwe dziewczyny (Graeme Cameron)

Detektyw Alisha Green zostaje poważnie ranna podczas policyjnej obławy na seryjnego mordercę. Po dwóch miesiącach wraca do służby. Jest zdeterminowana, by dopaść psychopatę, który zamierzał ją dołączyć do swojej kolekcji martwych kobiet. Skomplikowane śledztwo dodatkowo utrudnia fakt, że Ali nie odzyskała pełni zdrowia i ma kłopoty z pamięcią. Często nie wie, co wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie wytworem jej wyobraźni.

Pszczelarz z Sindżaru (Dunya Mikhail)

Prawdziwa historia pszczelarza, który ryzykuje życie, by ratować kobiety porwane przez ISIS.

Mniszek lekarski w walce z nowotworami (Zbigniew T. Nowak)

 Podczas gdy uczeni na całym świecie dosłownie w pocie czoła poszukują skutecznych leków na nowotwory, pomocną dłoń podaje nam apteka przyrody. Jednym z jej skarbów jest dobrze nam znany mniszek lekarski. W ostatnim czasie opublikowano dziesiątki wiarygodnych doniesień naukowych, z których wynika, że daje on wielką nadzieję dla ludzi zmagających się z nowotworami. Zalet mniszka jest jednak dużo więcej. To roślina o nadzwyczajnej sile przywracania człowiekowi zdrowia!

Strony