Nowości Wypożyczalni Biblioteki Głownej

 Zapraszamy na kiermasz książek popularnonaukowych w Filii Biblioteki na os. Różanym.

Nowości Wypożyczalni Biblioteki Głownej

Kongo. Opowieść o zrujnowanym kraju - David Van Reybrouck

Fascynująca wyprawa przez dzieje Konga, od prehistorii, poprzez XIX-wieczną kolonizację, po początek XXI stulecia. Van Reybrouck z typową dla siebie rzetelnością opisuje procesy wpływające na dzisiejszą sytuację kraju, których źródeł szukać należy w tragicznych w skutkach decyzjach króla Belgów Leopolda II, dziś uznawanego za jednego z największych zbrodniarzy i jednego z pierwszych ludobójców w historii.

Ja, inkwizytor. Przeklęte przeznaczenie - Jacek Piekara

Na ruskiej ziemi Mordimer Madderdin - inkwizytor pozbawiony koneksji - odnajduje miłość, a jego kompas moralny zostaje poważnie nadwyrężony. Być może dla ukochanej kobiety będzie musiał porzucić dotychczasowe życie. Tylko czy jest do tego zdolny? "Ja, inkwizytor.

Tajniak. Prawdziwa historia - Joe Carter

Jestem tajnym gliną. To właśnie o mnie nie przeczytacie w prasie, gdy złapią bandziora. Przez dwadzieścia lat dbałem o to, aby ulice, którymi chodzicie, były wolne od przestępców udając jednego z nich. Ta historia to prawda, zupełna prawda, choć czasem niecała prawda o moim życiu.

Syberia Zimowa Odyseja - Romuald Koperski

„Syberia. Zimowa Odyseja” to pełna niezwykłych przygód relacja z najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej – z przylądka Roca w Portugalii, przez Syberię, na dalekie krańce Czukotki. Podróżnicy w składzie: Romuald Koperski, Marian Pilorz oraz Viktor Makarovskiy swym brawurowym, ekstremalnym przejazdem jako pierwsi w dziejach motoryzacji spięli zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi.

Czarny jak ja - John Howard Griffin

Przejmująca relacja z niezwykłego eksperymentu Johna Griffina, który jesienią 1959 roku zmienił kolor swojej skóry i wyruszył w podróż po południowych stanach USA. Codzienne zapiski "czarnoskórego" dobitnie ujawniają rażącą niesprawiedliwość, uprzedzenia i przemoc, jakich doświadczali tam Afroamerykanie. Dająca do myślenia, wzruszająca i niezwykle aktualna.

Na tropie niewyjaśnionego. Tajemnice, wobec których nauka pozostaje bezradna - Will Pearson

"Na tropie niewyjaśnionego. Tajemnice, wobec których nauka pozostaje bezradna" to zbiór dwudziestu niezwykłych zagadek, które rozwikłać próbują od dziesięcioleci zarówno zwykli ludzie, jak i eksperci z różnych branż oraz przedstawiciele środowiska naukowego. Niestety, mimo szeregu podejmowanych prób wciąż nie ma niezbitych dowodów na to, jak doszło do tych wydarzeń, czy na pewno były efektem działań człowieka, a może jakiejś niezwykłej, obcej cywilizacji.

Dobra zmiana. Czyli jak się rządzi światem za pomocą słów - Katarzyna Kłosińska Michał Rusinek

"Dobra zmiana. Czyli jak się rządzi światem za pomocą słów" to intrygująca książka dla wszystkich, których fascynuje nie tylko język polski jako taki, ale język władzy. Autorzy tej pozycji, Katarzyna Kłosińska oraz Michał Rusinek, skupili się na analizie pojęć i utartych powiedzeń, które weszły na stałe do naszego języka ze sfery rządzących krajem na przestrzeni lat 2015 - 2019.

Wywiad z wampirem - Anne Rice

Louis de Pointe du Lac, arystokrata z Luizjany, opowiada dziennikarzowi o swojej podróży przez życie i nieśmiertelność. Zmieniony w wampira przez ponurego Lestata, wiedzie egzystencję, której nie rozumie i do końca nie akceptuje. Jedyną jego towarzyszką jest Klaudia – ukochana kobieta zaklęta w ciele dziecka. Łączy ich chęć poznania podobnych sobie istot i zajadła nienawiść do wspólnego stwórcy – Lestata.

Strony