Spotkanie autorskie ze Stanisławem Srokowskim - Wielkość i dramat polskich Kresów

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Srokowskim - Wielkość i dramat polskich Kresów
środa, 26-10-2022, 08:15

25 października w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie ze Stanisławem Srokowskim, które poprowadził Edward Bień, honorowy prezes Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie.

Stanisław Srokowski, pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, nauczyciel akademicki i publicysta. Swoje spotkanie rozpoczął od wprowadzenia w tematykę Kresów. Autor zaprezentował mapę, na której pokazał teren wydarzeń historycznych omawianych w jego pracach. Polaków mordowano na Wołyniu, a także w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim. Jednak to okrucieństwo wołyńskie najsilniej zapisało się w naszej pamięci. Na podstawie zbioru opowiadań autora pt.: „Nienawiść” powstał film Wojciecha Smarzowskiego pt.: „Wołyń”. Był to pierwszy, wiarygodny obraz poświęcony wydarzeniom na Kresach Wschodnich w latach 1943-1945, w których nacjonaliści ukraińscy przeprowadzili antypolską czystkę etniczną. Podczas spotkania autor przedstawił czytelnikom także inne swoje publikacje.

Po spotkaniu można było kupić najnowsze dzieła Stanisława Srokowskiego m.in. „Widma nocy. Dokumentacja zbrodni”, „Testament Polskich Kresów” oraz zbiór wierszy „Ciszo, milcz! Bólu, mów!”. Słuchacze mieli również niepowtarzalną okazję dostać autograf oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.