KSIĄŻKI NA POCZĄTEK NOWEGO ROKU

KSIĄŻKI NA POCZĄTEK NOWEGO ROKU
środa, 17-01-2024, 12:04

Pierwsze w tym roku spotkanie DKK odbyło się we wtorek 16 stycznia.  Tematy, jak zwykle różne i luźne, nawiązywały do atmosfery minionych Świąt Bożego Narodzenia oraz lektur, które nam ostatnio towarzyszyły. Kilka z nich polecamy innym Czytelnikom.

Bibliotekarka z Paryża

Charles Janet Skeslien

Bestseller New York Timesa

Niezwykła historia o miłości, przyjaźni i sile literatury w czasach II wojny światowej. Powieść oparta na prawdziwej historii paryskich bibliotekarzy, którzy ryzykowali życiem podczas II wojny światowej. Pokazuje, że odwagę można znaleźć nawet między regałami książek i za grubymi kotarami bibliotecznych okien.

Homo deus. Krótka historia jutra

Yuval Noah Harari

Autor skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości, a przede wszystkim udowadnia, że człowiek pod wieloma względami już stał się równy bogom i przystąpił do realizacji kolejnych marzeń: o nieśmiertelności i szczęściu. 

Harari z niezwykłą lekkością, a zarazem wnikliwością łączy historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach.

Kobiety ze słynnych obrazów

Iwona Kienzler

Autorka  zabiera czytelników w krainę światowego malarstwa.  Zdradza tajemnice kobiet, które patrzą na nas od stuleci z płócien wielkich mistrzów: Vermeera, Leonarda da Vinci, Rembrandta, Picassa i innych.

Chłopstwo. Historia bez krawata

Mateusz Wyżga

Profesor Mateusz Wyżga, historyk, wieloletni sołtys rodzinnej wsi Dziekanowice, działacz społeczny i autor wielu książek, chłopskie dziecko, zdejmuje krawat i profesorską togę, ale odrzuca też politykę, ideologię i historię wydarzeniową. Pisze historię chłopstwa na laptopie, lecz nie przy swoim profesorskim biurku w Krakowie, a wśród pól i łąk. W przerwach zakasuje rękawy, wsiada do traktora lub chwyta widły. Pokazuje nam prawdziwy obraz polskiego chłopstwa i polskiej wsi, wolny od mód, polityki i stereotypów. Dociera do istoty tego, czym jest wieś w nas, jak wpływa na nasze życie i czego nas uczy. W pogoni za ekoświatem pozwala nam spojrzeć za siebie. Tam, na polskiej wsi, to za czym gonimy, mają od wieków.