Klub Podróżnika - Szlakiem Majów: Gwatemala, Belize, Salwador, Honduras - Maria Tyws

środa, 08-03-2023, 12:46

7 marca na Klubie Podróżnika wystąpiła po raz kolejny w bibliotece w Rynku niezastąpiona prelegentka – Maria Tyws – kulturoznawczyni i pasjonatka podróży o charakterze zabytkoznawczym. Tym razem czytelnicy mogli posłuchać o niesamowitej wyprawie szlakiem Majów. Wykładowczyni w styczniu postanowiła pojechać do Gwatemali, Belize, Salwadoru i Hondurasu. Maria Tyws wybrała się do krajów trzeciego świata, głównie z pobudek historycznych. W wybranych krajach amerykańskiego kontynentu ogromna rzesza osób żyje na granicy ubóstwa; to biedne kraje, gdzie domy pokryte są często blachą falistą. Nie mniej jednak dla śmiałków głodnych przygód znajdzie się wiele atrakcji. Można się wykąpać zarówno w Pacyfiku jak i Atlantyku, co więcej państwa charakteryzują się pięknym krajobrazem górskim.

Kraje znane z wysokiej przestępczości, gdzie władza rządzi twardą ręką, niestety ludzie są terroryzowani. Bogate koncerny zainteresowały się wyzyskiem państw, biedni ludzie mocno się buntowali, ale Amerykanie pomagali despotycznym rządom w tłumieniu zamieszek. Ludzie emigrowali za pracą do USA, następnie powracali do ojczyzny, niestety już zdemoralizowani, co spowodowało zakładanie młodych gangów. Z drugiej strony można zauważyć, że im większa biedna, tym bardziej kolorowe budynki.

Archeologowie mają niekończącą się pracę, trzeba dbać o starożytną historię Majów. Koniecznie warto zobaczyć niesamowite rafy koralowe bądź skrywające się w dżungli słynne ruiny Tikal oraz równie fascynujące Yaxhia, Caracol czy Xunantunich. Wrażenie robią także słynny wulkan Santa Ana i jezioro Coatepeque znajdujące się wewnątrz wygasłego wulkanu.

Na pewno trzeba poświęcić też trochę czasu zabytkowym miastom, m.in. Antigui – to jedno z najpiękniejszych kolonialnych miast Ameryki Łacińskiej (pod patronatem UNESCO) czy Livingstone - położonemu nad morzem karaibskim. Podróżników czeka w tych miejscach wiele rozrywek. Maria Tyws zdradziła mnóstwo ciekawostek dotyczących zwiedzonych krajów. Opowiedziała m.in. o symbolach masajskich (woda to symbol władzy i siły). Wrażenie na słuchaczach zrobiły zdjęcia kobiet. Młode 16latki mają piękne odzienia sprezentowane od rodziców. Dzięki temu widać, że są to dziewczęta gotowe do zamążpójścia. Kobiety mają bujne kształty, nie wstydzą się swojego ciała.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne wykłady naszej regionalnej podróżniczki!