Autor profesor Hieronim Bartel przedstawił najnowsze informacje dotyczące embriologii człowieka, wśród których nie zabrakło również ostatnich osiągnięć biologii molekularnej oraz genetyki. Czytelnik znajdzie tu również wiadomości z zakresu wad wrodzonych, czynników determinujących ich powstawanie, a także może zapoznać się z zagadnieniami związanymi z komórkami macierzystymi czy klonowaniem w szeroko pojętym aspekcie klinicznym.
Publikacja Janusza Czajkowskiego omawia następujące zagadnienia: krótkowzroczność i jej profilaktykę, zespół suchego oka a zespół oka komputerowego u młodzieży, smartfon a narząd wzroku, promieniowanie ultrafioletowe i smog – ich wpływ na oczy, bezpieczeństwo prowadzenia samochodu po zmroku, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, profilaktykę jaskry i retinopatii cukrzycowej, zaćmę, alergie oczne.
Prawdziwe historie z życia ratownika medycznego. Na chodniku leży nastolatek, wykrwawiający się z rany kłutej. Zrozpaczona i zszokowana matka patrzy oniemiała, jak jej córka przechodzi bardzo silny atak astmy. Młody mężczyzna rzuca się pod pociąg w Sylwestra o północy.
Polskie łąki, pastwiska, miedze to jedna wielka apteka, z której, przy zachowaniu odpowiedniej wiedzy, można pozyskiwać zupełnie za darmo mnóstwo leków cenionych przez współczesną medycynę.
Menopauza to trudny czas w życiu większości kobiet - okres przejściowy między dorosłością a starością. Często towarzyszą temu różne dolegliwości, które znacznie potrafią utrudnić życie. Czy musimy się z tym pogodzić? Czy możemy sobie jakoś pomóc? "Menopauza. Podróż do esencji kobiecości'' to spojrzenie na menopauzę oczami kobiety, która właśnie ją przechodzi i dzieli się z Czytelniczkami wskazówkami, jak dobrze się do niej przygotować.
Monografia jest pierwszym na polskim rynku tak kompleksowym opracowaniem dotyczącym bardzo aktualnego problemu, jakim są nowe substancje psychoaktywne zwane „dopalaczami”. Szczególnie cenne jest to, że dokonał tego doskonale dobrany multidyscyplinarny zespół wielu profesjonalistów mających w swojej pracy do czynienia z problemami związanymi z substancjami psychoaktywnymi.
W dwóch pierwszych częściach książki przedstawiono podstawowe założenia teorii D. Orem, opisano chorobę jako sytuację trudną dla pacjenta, psychospołeczne następstwa choroby oraz znaczenie wsparcia społecznego i edukacji w przygotowaniu chorego do samoopieki. W trzeciej części zamieszczono opisy przypadków pacjentów z wybranymi schorzeniami oraz modele pielęgnowania, a także wyjaśnienia zmian patofizjologicznych w danym układzie oraz wynikających z nich objawów.
Ilustrowany podręcznik , prowadzący krok po kroku poprzez ćwiczenia rutynowe i techniki oddychania. Starannie ułożony kurs zaczyna się od prostych ćwiczeń dla początkujących. Opanowanie ich zapewnia przejście do stopnia kolejnego.