8 lutego w bibliotece w Rynku odbył się wykład Co robią te króliki? Czyli dziwny świat ilustracji średniowiecznych manuskryptów. Spotkanie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej.
11 stycznia 2023 r. w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie z historykiem dr Anną Grużlewską. Wykład „Tło Marca’68 i przebieg wydarzeń w powiecie dzierżoniowskim”, którego wysłuchało kilkadziesiąt osób, dotyczył najnowszej historii Żydów z uwzględnieniem przebiegu wydarzeń w Dzierżoniowie.
Ma 99 lat i jest Żydem. Przeżył wiele, bo XX wiek nie był dla ludzi dobry, dla niego szczególnie. A jednak zachował radość życia i stworzył wspaniałą rodzinę, co wydaje mu się największym osiągnięciem.
9 Listopada 2022 roku dwie graficzki z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Zuzanna Grużlewska i Urszula Łaszkiewicz, przedstawiły prezentację na temat historii, budowy i projektowania książek. Wykład odbył się w bibliotece miejskiej a słuchacze, w otoczeniu bogatego księgozbioru, mieli okazję prześledzić dzieje sztuki manuskryptów.
12 października w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie odbył się wykład pt.: " W jednym zdaniu... może się całe życie zmieścić. O mądrości Wiesława Myśliwskiego". Pani Jolanta Maniecka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła postać i twórczość Wiesława Myśliwskiego. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Dzierżoniowskiej.
W Wypożyczalni w Rynku 8 czerwca odbył się wykład pt. Słowo jest w człowieku, a człowiek w słowie - o języku dzisiaj , który wygłosiła Jolanta Maniecka. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej oraz MPBP w Dzierżoniowie.
11 maja w bibliotece w Rynku odbył się wykład Pani Danuty Szeligi Wanda Rutkiewicz – kim była? Spotkanie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej.Wykład jest realizacją projektu "Klimaty literatury, sztuki i podróży", który otrzymał dotację z budżetu Powiatu Dzierżoniowskiego.
Świat i sposób jego przedstawiania w obrazach Bruegla jest przedziwny z wielu powodów: pierwszy i najważniejszy – jest zbyt „oryginalny” jak na estetykę renesansu. Sięga do fantastycznej paragotyckiej twórczości Hieronima Boscha, ale i wychodzi poza inne znane ramy sztuki XVI wieku. Świadczą o tym obrazy z początkowej twórczości artysty: Szalona Greta, Triumf Śmierci czy Upadek zbuntowanych aniołów.
12 stycznia w bibliotece w Rynku wykład przeprowadziła Jolanta Maniecka. Prelegentka opowiadała o dzierżoniowskich artystach. Spotkanie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej.