Wystawy

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że w lipcu i sierpniu biblioteka będzie czynna w następujących godzinach: poniedziałek, wtorek, środa, piątek - 8:30-16:30, czwartek - 8:00-12:00. Zapraszamy!

Wystawy
Kolor: 
 

OD DENARA DO ZŁOTEGO

W bieżącym roku obchodzimy 100. rocznicę polskiej waluty.

II wystawa Teofila Osiadłego

Od 2 kwietnia w Wypożyczalni dla Dorosłych (Biblioteka w Ratuszu) będzie można oglądać prace Teofila Osiadłego. W tym roku jest to już druga wystawa artysty-amatora.

Wystawę można oglądać do 30 kwietnia w godzinach otwarcia Biblioteki. 

Serdecznie zapraszamy.

 

KORONA I LITWA

W tym roku przypada 455. rocznica Unii Lubelskiej. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na zawarcie umowy między Polską a Litwą w 1569 roku miała sytuacja miedzynarodowa, a szczególnie trwająca wojna litewsko- moskiewska. Umowę ratyfikował  król  Zygmunt II August, pierwszy władca zjednoczonego państwa, które w historiografii znane było jako Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Wystawa Teofila Osiadłego

Od 29.01.2024 roku w Wypożyczalni dla Dorosłych w Rynku można oglądać prace pana Teofila Osiadłego, który swoją pasję rozwija od dziecka i oprócz szkicowania maluje również farbami akrylowymi.

 

Wystawę będzie można oglądać do 29.02.2024 r.

 

Serdecznie zapraszamy!

NA JEDWABNYM SZLAKU

NA JEDWABNYM SZLAKU

W tym roku minie ponad 700 lat od urodzin weneckiego podróżnika Marco Polo. Wraz z ojcem i stryjem dotarł on do Chin, przemierzając Jedwabny Szlak, którego długość mierzyła 8 tysięcy kilometrów.

MIKOŁAJ KOPERNIK – CZŁOWIEK, KTÓRY ZATRZYMAŁ SŁOŃCE

Od 3 listopada pod takim tytułem udostępniamy Czytelnikom krótką ekspozycję poświęconą naszemu obserwatorowi gwiazd i planet. Dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" było epokowe. Za epokowe uznano również odkrycie po blisko 500 latach grobu urodzonego 19 lutego 1473 astronoma. Nowoczesna technika umożliwiła stworzenia bardzo wiarygodnej  „fotografii” Kopernika.  Zapraszamy zatem do Biblioteki w Rynku, by osobiście przyjrzeć się wielkiemu odkrywcy.

NAD NIEMEN. DO KRAINY PRZYJAZNEJ WSZELKIEMU ŻYCIU I ŻYCIA PEŁNEJ

W tym roku lekturą NARODOWEGO CZYTANIA jest utwór Elizy Orzeszkowej „Nad  Niemnem”. W nawiązaniu do tego wydarzenia biblioteka w Rynku udostępnia w holu na I piętrze ekspozycję, która wprowadza  w świat nadniemeńskiego krajobrazu i przyrody, w zgodzie z którą żyją bohaterowie powieści.

Zapraszamy do biblioteki

Wystawa Pauliny Osipowicz

Od 15.05.2023 r., w Wypożyczalni dla Dorosłych w Rynku można oglądać prace pani Pauliny Osipowicz.
 

FREDROWSKIE OKOLICE

W ROKU ALEKSANDRA FREDRY przypada 230. rocznica urodzin najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. Z tej okazji w bibliotece przygotowaliśmy ekspozycję FREDROWSKIE OKOLICE MIASTA RODZINNE STRONY, która jest swoistą wędrówką do miejsc związanych z pisarzem.

SZTETLE- MIASTECZKA, KTÓRYCH BRAK

W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim (19.04.1943). Ekspozycją w holu biblioteki pragniemy przypomnieć dawnych mieszkańców polskich miasteczek kresowych.  SZTETL w języku jidysz oznacza małe miasteczko zamieszkałe często  wyłącznie  przez Żydów. Ich fenomenem była modernizacja, otwartość, kontakty międzynarodowe. W okresie międzywojnia to były tętniące życiem społeczności. Pokazywanie tego prowadzi do łamania stereotypów.

Pages