Wystawy

Wystawy
Kolor: 
 

Wystawa prac konkursowych "Moja mała ojczyzna- moje miejsce na ziemi"

Zarówno uczestników konkursu jak i pozostałe osoby zapraszamy do obejrzenia wystawy "Moja mała ojczyzna- moje miejsce na ziemi" obok Działu Dziecięco-Młodzieżowego Biblioteki w Rynku od piątku 6 grudnia w godzinach pracy Biblioteki. Wszystkie prace można zobaczyć na drugim piętrze w holu Biblioteki.

CZTERY ŻYWIOŁY W ARCHITEKTURZE

Dzieje architektury są w dużej mierze efektem oddziaływania środowiska naturalnego, a więc żywiołów, które uważano za przejaw sił nadnaturalnych. Do epoki oświecenia w formach architektonicznych zaznaczała się jeszcze ich kultowa geneza związana z ideami harmonijnej równowagi żywiołów jako gwarancji stabilnego świata.

„KORDIAN” JULIUSZA SŁOWACKIEGO

W holu Biblioteki Głównej w Rynku można  obejrzeć ekspozycję nawiązującą do Narodowego Czytania 2024. Przybliżamy w niej dramat Słowackiego napisany podczas pobytu w Szwajcarii, niedługo po upadku powstania listopadowego. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety.

CZESŁAW MIŁOSZ - 20 lat w fotografii Adama Lizakowskiego

Adam Lizakowski - pisarz, tłumacz, fotograf, kilkadziesiąt lat przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie od 1986 roku spotykał się z Czesławem Miłoszem, także w jego domu w Berkeley. Owocem tych kilkuletnich spotkań są fotografie (ponad  300) wykonane z różnej perspektywy.  Jak sam autor  przyznaje: „Moje zdjęcia Czesława Miłosza nie mają wiele wspólnego z fotografią zawodową. Siła leży w tym, że są dokumentem pokazującym naszego wielkiego Poetę w różnych sytuacjach  życiowych. Wystawa tych prac z pewnością będzie „ciekawym dodatkiem do wiedzy o Poecie”.

OD DENARA DO ZŁOTEGO

W bieżącym roku obchodzimy 100. rocznicę polskiej waluty.

II wystawa Teofila Osiadłego

Od 2 kwietnia w Wypożyczalni dla Dorosłych (Biblioteka w Ratuszu) będzie można oglądać prace Teofila Osiadłego. W tym roku jest to już druga wystawa artysty-amatora.

Wystawę można oglądać do 30 kwietnia w godzinach otwarcia Biblioteki. 

Serdecznie zapraszamy.

 

KORONA I LITWA

W tym roku przypada 455. rocznica Unii Lubelskiej. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na zawarcie umowy między Polską a Litwą w 1569 roku miała sytuacja miedzynarodowa, a szczególnie trwająca wojna litewsko- moskiewska. Umowę ratyfikował  król  Zygmunt II August, pierwszy władca zjednoczonego państwa, które w historiografii znane było jako Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Wystawa Teofila Osiadłego

Od 29.01.2024 roku w Wypożyczalni dla Dorosłych w Rynku można oglądać prace pana Teofila Osiadłego, który swoją pasję rozwija od dziecka i oprócz szkicowania maluje również farbami akrylowymi.

 

Wystawę będzie można oglądać do 29.02.2024 r.

 

Serdecznie zapraszamy!

NA JEDWABNYM SZLAKU

NA JEDWABNYM SZLAKU

W tym roku minie ponad 700 lat od urodzin weneckiego podróżnika Marco Polo. Wraz z ojcem i stryjem dotarł on do Chin, przemierzając Jedwabny Szlak, którego długość mierzyła 8 tysięcy kilometrów.

MIKOŁAJ KOPERNIK – CZŁOWIEK, KTÓRY ZATRZYMAŁ SŁOŃCE

Od 3 listopada pod takim tytułem udostępniamy Czytelnikom krótką ekspozycję poświęconą naszemu obserwatorowi gwiazd i planet. Dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" było epokowe. Za epokowe uznano również odkrycie po blisko 500 latach grobu urodzonego 19 lutego 1473 astronoma. Nowoczesna technika umożliwiła stworzenia bardzo wiarygodnej  „fotografii” Kopernika.  Zapraszamy zatem do Biblioteki w Rynku, by osobiście przyjrzeć się wielkiemu odkrywcy.

Pages