We wtorek 7 czerwca rozmowy toczyły się już o wakacyjnym wypoczynku i letnich podróżach. Czytelnikom, którzy do bagażu wkładają książki (na wszelki "pogodowy wypadek") proponujemy:
Na majowym spotkanie dyskusje wiązały się z książką „Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony” Agnieszki Kamińskiej. Okazało się, że ten mały kraj rzadko wpisywany jest na listę wycieczkowych atrakcji. Szkoda go omijać, bo to alpejskie państwo zaskakuje – nie tylko przyrodniczymi atrakcjami. Tu bez obaw można zostawić na ulicy niezapięty rower czy napić się wody prosto z ulicznej fontanny.
Przedświąteczne spotkanie w naszym dyskusyjnm klubie dotyczyło książki o patronie Szkoły Muzycznej - Wojciechu Kilarze. Bohater naszych rozmów to geniusz muzyki filmowej ("Pan Tadeusz", "Dracula', "Ziemia obiecana", "Hubal", "Korczak", "Pianista", "Cwał"...) Jego twórczość odnajdziemy w ponad 130 filmach. W książce "Kilar w bliskim planie" wypowiadają się twórcy współpracujący z muzykiem.
Wtorkowe spotkanie DKK toczyło się (w szerokim kobiecym kręgu) wokół spraw bieżących, z historią w tle. Książka "Żona pianisty"- to wywiad- rzeka z Haliną Szpilman. Jej lektura wywołała dyskusję o kobietach, ich wojennych losach i wyzwaniach w nowej pokojowej rzeczywistości.
Na pierwszym spotkaniu w 2022 roku dyskusja rozwinęła się wokół książki Zofii Turowskiej "Gustaw. Opowieść o Holoubku". Lektura godna polecenia, szczególnie dla młodych adeptów sztuki aktorskiej. Przedstawia znaczące sceny z życia Holoubka.
Wtorek 7 grudnia, godzina 15.00. Atmosfera oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia wszystkim się udziela. Jest tuż przed zachodem słońca, włączyły się miejskie iluminacje... To ostatnie w tym roku dyskusyjne spotkanie. Podsumowanie naszych literackich wojaży po świecie i - powrót do autorskiej wizyty w bibliotece Piotra Milewskiego. Jego książka "Planeta K." stała się bohaterem klubowej dyskusji: o Japonii, jej kulturze i naszych codziennych - językowych i wychowawczych rozterkach.
W czwartkowe popołudnie (24 listopada), w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, spotkaliśmy się z autorem bestselerowych książek podróżniczych- Piotrem Milewskim. Autor opowiadał o swoich dalekowschodnich wyprawach do Kraju Kwitnącej Wiśni. Prezentowane fotografie wprowadziły obecnych na spotkaniu w klimat japońskich metropolii, miejsc pamięci i świątyń.
W Roku Stanisława Lema, spotkanie klubowe poświęciliśmy życiu i twórczości klasyka fantastyki naukowej. Obchodzona 100. rocznica urodzin stała się wyjściem do dyskusji o problememach, które pisarz w swoich utworach podejmował, ze szczególnym zaznaczeniem dominującego, coraz bardziej, wpływu technologii (cyfrowej) na etyczne wybory człowieka.
Na powakacyjnym spotkaniu DKK rozmowy potoczyły się wokół postaci, a właściwie wokół osobowości scenicznej, jaką niewątpliwie była drobna, lecz niepowtarzalna Irena Kwiatkowska. Jako „kobieta pracująca” przeszła do historii polskiego filmu. Książka Marcina Wilka Kwiatkowska. Żarty się skończyły była zalążkiem dyskusji. Długie życie aktorki, także sceniczne, setki ról charakterystycznych tylko dla niej sprawiły, że zna ją kilka pokoleń.