Moje spotkania z Lemem

W lipcu i sierpniu biblioteka będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, w czwartki od 8.00-12.00. ZAPRASZAMY!

Moje spotkania z Lemem
Thursday, 14-04-2016, 08:10

Na spotkaniu Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i Dyskusyjnego  Klubu Książki , które odbyło się 7 kwietnia, o swoich spotkaniach z Lemem oraz o jego życiu i twórczości, opowiadała Janina Weretka-Piechowiak.  Podsumowując swoje wystąpienie napisała:

Lem tworzy w gatunku, który jest produktem nie tylko imaginacji, jak baśń czy fantasy, ale (co wyjaśnia inna nazwa sf – speculative fiction, czyli dzieło oparte na domysłach, badaniach) zawiera wyjaśnienia naukowe lub pseudonaukowe, pozostające często w zgodzie ze współczesnym stanem wiedzy i nauki. Można by więc domniemywać, że pisarz musi być wszechstronnie zorientowany w różnych, nie tylko ścisłych czy technicznych dziedzinach wiedzy. Naturalnie, w centrum dzieł Lema pozostaje człowiek (a więc socjologia, etyka, psychologia, inżynieria genetyczna…); Kosmos jest głównie dekoracją (miotacze antymaterii, lasery, pola siłowe …). Może dlatego zamykając którąś z powieści Lema, zadajemy sobie po raz setny pytanie: po co człowiekowi Kosmos, skoro ma tyle swoich niezałatwionych spraw tu, na Ziemi…?