Światowy Dzień Pszczół

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Światowy Dzień Pszczół
Wednesday, 15-05-2024, 13:29
Światowy Dzień Pszczół

20 maja – Światowy Dzień Pszczół
Obchody tego dnia są okazją do przypomnienia sobie znaczenia pszczół w środowisku i dla pozyskiwania żywności. To także pretekst do zastanowienia się, co możemy zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów.
Światowy Dzień Pszczół, obchodzony od 2018 r., został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla nich.

Malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – przede wszystkim pszczół – jest jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów. Ponad 87 proc. gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Powodem ich ginięcia jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin, wywołujące ich zatrucie.

Pszczoły to niewielkie owady, które ceni się za ich wyjątkową pracowitość. Mimo że nie są nam obce, to ciągle nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo ciekawe jest ich życie! Dlatego z okazji dnia pszczoły czytelnicy mogą wypożyczyć w naszej bibliotece książki o tych zaradnych owadach.