Czy wokół nas można spotkać dziewczynkę z zapałkami?

 

Czy wokół nas można spotkać dziewczynkę z zapałkami?
Thursday, 14-12-2017, 12:49

Czy wokół nas można spotkać dziewczynkę z zapałkami?
Utwór literacki wprowadza dziecko w świat. Pomaga mu zrozumieć siebie oraz zbudować szacunek do świata i własnej osoby.. Świąteczne Impresje Biblioteczne stały się zakomitą okazją do zainicjowania spotkania z baśnią H.Ch. Andersena ,,Dziewczynka z zapałkami". Ta smutna opowieść o biednej dziewczynce, która znikąd nie otrzymała pomocy bardzo wzruszyła słuchaczy i pomogła im zrozumieć sens empatycznego pomagania we właściwym czasie. Nastrojowe słuchanie tego znakomitego tekstu poprzedziła rozmowa na temat symboliki utworu. Paląca się świeca daje ciepło i oznacza życie człowieka, paląca się zapałka to namiastka ciepła, która szybko gaśnie , a człowiek, który zamarza z zimna ma zwidy i błogo zasypia na wieczność. Takie zrozumienie treści otworzyło dzieciom możliwość do właściwego odbioru tego emocjonalnego utworu. Z dokładnością omówiliśmy plan wydarzeń, przydział ról i dobór muzyki , aby wiernie przedstawić teatr cieni w obrazach. Utwór został podzielony na sześć części , które przedstawiono w formie opowieści muzycznej. 

Przy słowach: -,,Babuniu, o zabierz mnie ze sobą!"  Lena symbolicznie zgasiła świeczkę i ...nastała cisza. Podczas rozmowy zamykającej nasze spotkanie uczestnicy zadeklarowali pomoc osobom, które potrzebują wsparcia szczególnie podczas świąt, wiedząc już, że: (...) ,,dobre rzeczy nigdy nie przychodzą łatwo." /Cynthia Eden /  

Dziękuję dzieciom i nauczycielce Elżbiecie Juziuk-Janickiej za wspaniałe przeżycia podczas spotkania w bibliotece 14 grudnia 2017 r.
mk