Powtórka z historii Śląska

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Powtórka z historii Śląska
Tuesday, 11-02-2020, 10:19

Choć w  roku 2019  jedno z naszych spotkań poświęcone było powstaniom śląskim, to w bieżącym roku postanowiliśmy ponownie wrócić do tematu. Dlaczego? Otóż w tym roku przypada 100 rocznica wybuchu  drugiego powstania śląskiego. Mało kto wie, że to właśnie ten zryw był zakończony sukcesem. Po sześciu dniach walki została rozwiązana niemiecka policja Sipo. W jej miejsce została utworzona policja mieszana, składająca się po połowie z Polaków i Niemców.

 

         I tak 06 lutego 2020r  w gościnnnych progach Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. K.K. Baczyńskiego w Dzierżoniowie kolejną lekcję: “Powtórkę z  historii Śląska” poprowadził dr hab. Tomasz Przerwa z Uniwersytetu Wrocławskiego. I jak na powtórkę przystało prowadzący zaczął od pytań skierowanych do słuczaczy. Zresztą pytania pojawiały się w ciągu całego spotkania i bardzo pomagały w zrozumieniu niełatwej historii Śląska.

Mówca przypomniał ówczesną sytuację polityczno-społeczną na Śląsku.  Jak też co wynikało z Traktatu Wersalskiego  dla Polski, z artykułu  88 oraz aneksu do niego. Wiemy, że  Traktat Wersalski  kończył  I wojnę światową i ustałał powojenny porządek Europy i świata. /Jest to bardzo ciekawy dokument, który można czytać, bowiem jest publikowany w Internecie/.

Historycy ciągle oceniają ówczesne wydarzenia  i pojawiają się coraz to nowe spojrzenia na powstania śląskie. Setna rocznia ich wybuchu sprzyja temu, aby zgłębiać temat. Ale to nasze współczesne spojrzenie decyduje o tym jak myślimy o nich. Czy była to rewolucja? Czy wojna domowa a może wojna polsko-niemiecka czy wojna hybrydowa?

W dalszej kolejności wykładu został przypomniany przebieg powstań oraz rola Komisji  międzynarodowej, złożonej z 4 członków, mianowanych przez Stany Zjednoczone Ameryki, Francję,  Anglię oraz Włochy, która sprawowała władzę  na obszarze plebiscytowym.

Inne stawiane pytania  i odpowiedzi to:  - kto sprzyjał powstańcom, jakie były wizje Europy Anglików, Włochów a jakie Francuzów i, czy rząd Polski uczestniczył w powstaniach, czy pomagał powstańcom czy nie? A jaka była rola rządu niemieckiego? Co wynikało z przeprowadzonego plebiscytu i o szczególnej roli Wojciecha Korfantego w II i III powstaniu. Liczne slajdy, mapy uzupełniały treść wypowiedzi dr Tomasza Przerwy a słuchaczy zmuszały do skupienia i podążania za nimi.

Warto zastanowić się jak wyglądałaby dziś Polska, gdyby nie powstania śląskie.

 

ZM