Nowości Czytelnia

Szanowni Czytelnicy! Uprzejmie informujemy, że Dział Dziecięcy Filii posiada nowy numer telefonu: 507 770 859

Nowości Czytelnia

Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” 1945–1948

Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” było największą konspiracyjną organizacją działającą po wojnie w „ludowej” Polsce. Miało mieć charakter polityczny, jednak rzeczywistość Polski „ludowej” i skala represji – sowieckich i rodzimych komunistów sprawiły, że większość struktur WiN pozostała zbrojna. Książka jest zbiorem popularnonaukowych artykułów przybliżających historię Zrzeszenia.

Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka

Historia używek to efekt wielu godzin spędzonych przez autora nie tylko w bibliotekach, muzeach, lecz także w ogrodach botanicznych, na plantacjach i targowiskach na całym świecie. Jarosław Molenda przytacza fakty i mity na temat szkodliwości roślin, które przez jednych są czczone, przez innych potępiane, a w niektórych krajach wręcz zakazane.

Jałta. Rzeczywistość, mit i pamięć

Książka jest pokłosiem konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej w siedemdziesiątą rocznicę spotkania przywódcy ZSRR Józefa Stalina, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla oraz prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta w lutym 1945 r. w Jałcie.

Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworkach kresowych

Zmiany ustrojowe, jakie zaszły po drugiej wojnie światowej, sprawiły, że zniknąć musiał na zawsze styl życia majętnych ziemian nie do odtworzenia w innymi czasie i miejscu. Patriarchalny dom z zapracowanym ojcem, dziadem wspominającym młodzieńcze wojowanie, kobietami drepczącymi cały dzień po domu.

Szaleństwo tłumów. Gender, rasa, tożsamość

W swojej najnowszej książce Douglas Murray zajmuje się najbardziej spornymi problemami XXI wieku: seksualnością, płcią, technologią i rasą. Ujawnia zdumiewające wojny kulturowe toczone w miejscach pracy, szkołach i domach w imię sprawiedliwości społecznej i polityki tożsamości.

Przy stole z królem. Jak ucztowano na królewskim dworze. Od Jagiełły do Elżbiety II.

Wika Filipowicz ze swadą opowiada o tym, co gościło na królewskich stołach. Przedstawia kulinarne obyczaje władców. Kuchenne ewolucje i rewolucje. Od królewskiego przepychu do „cienkiego jadania”. Od korzennego zawrotu głowy do wyrafinowanego podkreślania smaku dań.
Od średniowiecza po dziś dzień. 

Armia Andersa w ZSRS 1941-1942. Niespełnione "braterstwo broni" z Armią Czerwoną

Zakulisowe rozmowy przywódców polskich na uchodźstwie, polityków sowieckich, brytyjskich i amerykańskich, konflikty interesów między głównymi siłami sceny politycznej czasów II wojny światowej, nieporozumienia na szczeblu dyplomatycznym, błędna interpretacja faktów oraz słów adwersarzy - i wreszcie powstanie w 1941 r. Armii Andersa oraz jej ewakuacja do Iranu w 1942 r. Temu właśnie poświęcona jest książka Sławomira Kalbarczyka.

Przedwojenna polska w krajobrazie i zabytkach. Województwo stanisławowskie i tarnopolskie.

Album jest sentymentalną podróżą przed obszar dawnych województw stanisławowskiego i tarnopolskiego. Na dawnych fotografiach zobaczymy takie miejsca jak: Stryj, Turka, Rafajłowa, Jamna, Worochta, Żabie, Kosów, Stanisławów, Tarnopol, Podhorce, Zaleszczyki czy Okopy Świętej Trójcy. Przeglądając karty albumu zachwycimy się górskimi widokami Czarnohory, Gorganów i Bieszczadów Wschodnich oraz pięknymi wizerunkami Hucułów.

Ostatnie lata polskiego Wilna

Barwny życiorys legendarnego miasta.
Foto-plastikon historyczny, ciekawostki i nieznane szczegóły wielkich wydarzeń. Obrazy zapadające w pamięć. Galeria pomnikowych postaci, które ożywają pod drapieżnym piórem tandemu Koper-Stańczyk.

Imperia Jedwabnego Szlaku. Od epoki brązu do czasów obecnych

To pierwsze całościowe ujęcie historii centralnej Eurazji, od antyku do czasów dzisiejszych. Książka prezentuje fundamentalne przemyślenia dotyczące pochodzenia, historii i znaczenia tego ważnego regionu świata. Autor opisuje powstanie i upadek wielkich miejscowych poteg: Scytów, Hunów Attyli, Turków i Tybetańczyków, Mongołów Dżingiz Chana.

Pages